Çocuklarda Saldırganlık Davranışlarının Önlenmesi

Çocuklarda Saldırganlık Davranışlarının Önlenmesi

Çocuk büyütmek düşündüğünüzden de zor bir durumdur. Karşınıza çıkan her zorluğa karşı çocuğunuzu büyütmek ve onu olabilecek en iyi insan olmasına yardımcı olmak her zaman kolay olmuyor. Bazen çocuğumuzda istemediğiniz halde saldırgan davranışları gözlemliyoruz. Her çocuk bazen çevresine, arkadaşlarına, ailesine karşı saldırgan tutumlarda bulunabilir. Ancak çocuklardaki saldırgan tutum, bazı çocuklarda oldukça sık bir şekilde karşılaşılıyor. Arkadaşlarına, ailesine ve çevresine saldırgan bir tutum sergileyebiliyor. Bu saldırgan tutumları bazı çocuklarda direk gözlemlenemeyebilir. Bu tarz çocuklarda oynadıkları oyunun içeriğinde saldırgan bir tutum sergilendiğini gözlemlenir. Gerek kendi oyuncaklarını gerekse arkadaşlarının oyuncaklarını kırabilir, zarar verebilirler. Bu davranış biçimleri sık bir şekilde karşılaşıyorsa gerekli önlemlerini de almanız gerekmektedir. Çocuğunuzdaki saldırgan davranışlarının birçok nedeni olabilir. Peki, bu nedenler sonucunda çocuğunuzun saldırgan tutumlarından kurtulabilmesi için yapmanız gereken ve almanız gereken önlemler vardır.

saldırgan-cocuklar (2)

 Çocuğun saldırgan davranışlarını önlenmesi için dikkat etmemiz gereken hususlar vardır. Öncelikle dikkat etmemiz gereken konu çocuğumuza karşı örnek olabilecek olumsuz davranışlardan kaçınmalısınız. Her türlü şiddetten uzak durmalısınız. Çocuğunuzun sergilemiş olduğu saldırgan tutumlarını asla desteklememelisiniz. Bu tür davranışların yanlış olduğunu onlara göstermelisiniz. Bu saldırgan tutumlarını şiddetle, saldırgan bir şekilde ceza vermekten uzak durmalısınız. Şiddeti şiddetle çözemezsiniz. Bu nedenle çocuğunuzun saldırgan tutumundan uzak tutmak için çocuğunuza saldırgan bir tutum sergilememelisiniz. Eğer çocuğunuz gerginse, sinirliyse onun sakinleşmesini beklemelisiniz. Çocuğunuz sakinleştikten sonra yaptığı hareketin yanlış olduğunu konuşmalısınız. Çocuğunuza başarma duygusunu hissetmesini sağlamalısınız. Onun yapabileceği seviyede işleri, konuları vermeli ve bitirmesini sağlamalısınız. Ebeveynleri olarak çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmelisiniz. Bu kaliteli zamanda çocuğunuzun olumlu davranışlarını pekiştirmesini sağlamalısınız. Yaptığı olumlu davranışlarını desteklemelisiniz, olumsuz davranışlarını da görmezden gelip yaptığı olumsuz davranışlarını pekiştirmemek için olumsuz davranışlarını sergilediği süre boyunca görmezden gelmelisiniz. Çocuğunuzun olumsuz davranışlarıyla her şeyi elde edemeyeceğini aşılamalısınız. Şiddeti öğreten ve gösteren TV programlarında, materyallerden uzak tutmalısınız. Eğer çocuğunuz kızgınlığını dizginleyemiyorsa bu durumdan kurtulmak için ona yöntemler sunabilirsiniz. Örneğin içinden ona kadar saymasını, daha sonra davranışını sergilemeden önce düşünmesini söyleyebilirsiniz. Kızgınlığını başka şeylere yönlendirebilirsiniz. Spor gibi alternatifler sunabilirsiniz, spor yaparak çocuğunuzu farklı yönlere yönlendirebilirsiniz. Oyun hamurları, çakılabilen çiviler, resim gibi materyallerle de çocuğunuzun kızgınlığını farklı yöne çekmesini sağlayabilirsiniz.

saldirganlik92051835

 

Her çocuk bazı zamanlarda saldırgan tutumlar sergileyebilir. Bu her insanda olan bir şeydir. Eğer çocuğunuz çevresine veya kendisine zarar vermiyorsa ve çocuğun saldırgan tutumları sık tekrar etmiyorsa görmezden gelinebilir. Ancak unutmamak gerekir ki çocuğunuzla düzgün bir iletişim halinde olmak ve onunla zaman geçirmek çocuğunuz için yapabileceğiniz en önemli şeydir. Çocuğunuzun kendisini ifade etmesine de izin verin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ