Çocuklarda Zehirlenmeye Dikkat

Zehirlenme özellikle çocuklarda çok ciddi sonuçlar doğurabilecek bir rahatsızlıktır. Zehirli veya mikroplu gıdalar sebebiyle midede ve bağırsakta meydana gelen enfeksiyondur. Çocuklarda görülen zehirlenme çok daha hassas bir durumdur.

cocuklarda-zehirlenmeye-dikkat-5

Çocuklarımıza yaptığımız yemeklere ve aldığımız gıdalara zaten yeterince özen gösterdiğimiz için, çocuk zehirlenmelerinin sebebi genelde çocukların bazı dikkatsizlikleri sonucu vücutlarına aldıkları mikroplardır. Çocuklara özellikle tuvalette temizlik bilinci aşımalısınız. Ellerini yıkaması gerektiğini sözlü olarak söylemeniz ve uyarmanız yetmez. Tuvaletten sonra kendiliğinden ellerini yıkamaya yönelmediği sürece, onunla birlikte ellerini güzelce yıkayın. Ayrıca yemeklerden önce ve sonra da mutlaka ellerini yıkamasını ve hatta antibakteriyel kullanmasını sağlamalısınız. Özellikle küçük çocuklar çok hareketli oldukları için bir şekilde elleri her yere değiyor ve küçük vücutlarına büyük mikropları alabiliyorlar.

cocuklarda-zehirlenmeye-dikkat-4

Aynı zamanda ebeveynlerin dikkatsizlikleri de malesef istemeden çocukların zehirlenmesine yol açabiliyor. Örneğin; küçük çocuklar ilaçlara meraklı olurlar. Evde göremediğiniz ya da azaldığını düşündüğünüz ilaçlar olursa mutlaka çocuğunuz içmiş olup olmayacağını teyit edin. İlaçları çocuğunuzun ulaşamayacağı yerlerde saklamanız gerektiğini de unutmayın. Ayrıca; temizlik ürünleri olan çamaşır suyu, tuz ruhu gibi malzemeleri pet şişe ya da bardak gibi içecek zannedilebilecek şekilde muhafaza etmeyin. Çocuğunuz bunu size sormadan ya da siz orada yokken su ya da başka bir içecek zannedip tüketebilir.

cocuklarda-zehirlenmeye-dikkat-3

Çocuğunuzun zehirlenme ihtimalinin olduğu nasıl anlarsınız? Karnında şişlik, kakasında kan varsa; kusuyorsa, hareketsiz ve halsizse zehirlenmiş olabilir. Böyle durumlarda çocuğu direkt kusturmaya çalışmayın. Çamaşır suyu, kezzap gibi maddeler içtiyse yemek borusundan geçerken organları yakar.

cocuklarda-zehirlenmeye-dikkat-2

Eğer çocuğunuz zehirlendiyse ilk yapmanız gereken panik yapmadan acil servis gelene kadar çocuğunuzun neden zehirlendiğini anlamaktır. Gelir gelmez acil servise bunu söylemeniz iyi olacaktır. Yoğurt ya da su tükettirmeyin.

cocuklarda-zehirlenmeye-dikkat-1

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ