Canım Anne

Cuma Günü Okunan Dualar Hangileridir?

Cuma Günü Okunan Dualar Hangileridir?

Cuma günü okunan dualar arasında Duhan, Zilzal, Yasin ve Cuma suresi yer almaktadır. İslam tarihi boyunca gerçekleşen tüm önemli olaylar mübarek Cuma gününde gerçekleşmiştir. Bu sebeple Cuma günü kılınan Cuma namazı dinimiz için bayram günü kadar değerlidir. Hatta günümüzde Müslüman ülkelerden bazılarının haftalık tatili Cuma günü yapılmaktadır.

 Cuma Günü Okunan Dualar ve Cuma Gününün Önemi

Cuma günleri camide cemaatle kılınabilen Cuma namazı bayram namazı kadar büyük bir öneme sahiptir. Bunun yanı sıra Cuma günü okunan dualar büyük bir öneme sahiptir. Perşembe gününün öğle namazı kılındıktan sonraki vakit ile ertesi gün Cuma namazı vakti dolduğu ana kadar geçen süre Cuma günü olarak adlandırılmaktadır. Bu mübarek günü önemli kılan olaylarından biri ise ilk insan Hz. Adem (A.s) yaratıldığı gün olmasıdır.

Cuma Günü Okunan Dualar

Cuma Günü İbadeti Engelleyen Özel Durumlar

Cuma günü okunan dualar ve namazlar ibadetleri bazı özel durumlarda gerçekleştiremeyiz. Bu özel durumlardan bazıları aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

  • Doğa koşulları uygun değilse, hava şartları sebebiyle Cuma namazı kılınamayabilir.
  • Cuma namazına giderken canına, malına ve özellikle namusuna zarar verileceğine yönelik korkusu olan kişiye Cuma namazı farz değildir.
  • Kişinin yaşadığı bir hastalık, Cuma namazına gitmesi durumunda tekrar ediyorsa ya da iyileşme sürecini zora sokuyorsa bu kişi Cuma namazında mükellef değildir.
  • Görme engeli olan kişilere Cuma namazı farz değildir.

Canimanne.com sizleri merak ettiğiniz yüzlerce konuda bilgilendirmeye yıllardır devam ediyor. Sayfalarımızın takipçileri bizi sosyal medya hesaplarımızdan ve Canımanne YouTube kanalından da takip ederek hiçbir paylaşımınızı kaçırmıyorlar. Siz de takip edebilir ve sevdiklerinizin de görmesi için paylaşabilirsiniz.

Diğer sayfalarımızdan biri olan Kuşluk Namazı Nedir? Nasıl Kılınır? Konulu sayfamız da ilginizi çekebilir.

Cuma Günü Okunacak Dualar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ