Dantelin Kültürümüzdeki Yeri

Dantel her türlü iplik ile örülebilen veya kumaş kenarlarına işlenen ağ biçimindeki örgü biçimine verilen addır. Eskiden bu yana Anadolu’da yapılan ve değer verilen dantelin geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Dantel ürünler eskiden olduğu gibi günümüzde de sıklıkla kullanılmaya ve değer verilmeye devam etmektedir.

Dantelle yapılan birçok farklı ürün bulunmaktadır. Dantelden yapılan havlu kenarları, oda takımları, vitrin takımları, pike takımları, mutfak peçeteleri, mutfak perdesi gibi birçok farklı ürün ve parça bulunmaktadır. Evlerimizin şıklığına şıklık katan dantel parçalar eskiden beridir  evlerimizi, odalarımızı süslemeye devam etmektedir.

Dantel parçalar Türk kadının özgün zevkini ve tarzını yansıttığı için fazlasıyla değerli ve kıymetlidir. Dantel ülkemizde yalnızca ihtiyaç için değil süslemek ve duygularını ifade etmek içinde ortaya çıktığı görünmektedir.

Kadınlarımızın ve kızlarımızın el emeği, göz nuru olan dantel parçalar bizim için oldukça değerlidir. Eskiden günümüze kadar gelmiş olan örnekler olmasıyla beraber günümüzde modern yeni modeller, örnekler de ortaya çıkmaktadır. Bir aralar dantelin modası geçti gibi sözler duyulmuş olsa da günümüzde dantele olan ilgi ve değer giderek artmaktadır. Dantel öğrenmek için açılan kurslara olan ilgi gün geçtikçe çoğalmaktadır.

   Dantel modelleri ve örnekleri çok fazla çeşitliliğe sahiptir. Küçük parçalar olduğu gibi büyük, göz alıcı parçalar da vardır. Dantel yapmak büyük bir sabır ve emek işidir. Ancak ortaya çıkacak olan muhteşem sonuçlar verdiğiniz emeğin karşılığını fazlasıyla aldığınızın büyük bir kanıtıdır.

El emeği, göz nuru dantellerimiz genellikle beyaz iplikler ile örülse de günümüzde renkli iplerle örülen dantel modelleri de ortaya çıkmıştır. Birbirinden gösterişli ve şık modeller arasından dilediğinizi seçerek sizde yapabilir, evlerinize dantelin şıklığını ve zarafetini taşıyabilirsiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ