İlginç Bere Yapımı

İlginç Bere Yapımı

Bereler ve şapkalar kış aylarının kurtarıcısı olmakla beraber, başlıca aksesuarlarımızdandır. Satın alabileceğimiz yüzlerce modeli olmasına rağmen yıllardır değişmeyen tercihimizi el örgüsü bere modelleri için kullandığımız da aşikardır. Evde kenarda köşede kalmış yünlerden annelerimizin biz küçükken birkaç saatte yapıverdiği düz berelerin yerini şimdilerde yerini çok çeşitli ilginç bere modelleri olarak aldı. Hata sadece yünden değil, penye iplerden de yapılan değişik bere modelleri özellikle de kış aylarında renk renk ve desen desen karşımıza çıkmakta. Eğer biraz örgü işleri ile ilgili merakımız varsa ve yetecek kadar ip bulmuşsak hemen elimize bir tığ ya da şiş alarak bere örmüşlüğü olanlarımız da çoğunluktadır sanırım.

ilginc-bere-yapimi-2ilginc-bere-yapimi-1

Şimdi sizlere ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz değişik bere modeli yapımı anlatacağız. İstediğiniz herhangi bir model bereyi ördükten sonra bir kenara bırakıyoruz. İster aynı renk iple ister zıt renkte ya da renklerde iplerle 3 ilmekle başlayıp gittikçe artırarak üçgen parçalar örüyoruz. Bu parçaların her birinin uzunluğu aynı olabileceği gibi, hepsi aynı uzunlukta da olabilir. O tamamen sizin ne kadar çılgın olduğunuza bağlı. Uzunlu kısalı istediğimiz adette üçgen parça yaptıktan sonra bunları tek tek örgü bere modeli tepesine dikiyoruz ya da tığla birleştiriyoruz. İşimiz bitti sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

ilginc-bere-yapimi-3ilginc-bere-yapimi-4

Şimdi de her bir parçanın ucuna takmak üzere birer ponpon yapıyoruz. Bu ponponları da beremiz diktikten sonra ortaya özellikle de çocukların ilgisini çekecek ponponlu bere modeli çıkıyor. Bu bere modellerini aklınıza gelen her kolay bere modeli ile geliştirebilirsiniz. Maharetli hanımların ördüğü kışlık bere modelleri kışın sokaklarda ilgi çekmeye devam ederken siz de evde kalan ya da yeni alacağınız iplerle şimdiden kendinize ve sevdiklerinize birer pratik bere modeli örebilirsiniz.

Fikir almak için de örgü ve el işleri kategorimizi ziyaret ederek ve sayfanızda paylaşarak daha çok kişiye ulaşmamıza vesile olabilirsiniz.

ilginc-bere-yapimi-5

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ