Ders Çalışmak İstemeyen Çocukla Nasıl Başa Çıkılır?

Ders çalışmak istemeyen çocukla nasıl başa çıkılır, çocuklara ders çalıştırma alışkanlığı nasıl kazandırılır içeriğimizden bulabilirsiniz.

Çoğu aile çocuklarının eğitimi ile ilgilenirken evde ders çalışmamalarından dolayı şikayet etmektedir. Fakat çocuklar gelişim aşamasında olduğu için onlara ders konusunda kötü davranmadan alışkanlık kazandırmak gerekmektedir. Çocukların ev ödevlerini yapması için ebeveynlerinden destek alması gerekir fakat bunu bir alışkanlık haline getirmeden yapması lazımdır. Aksi takdirde ev ödevlerini size yaptırıp ders çalışma ve buda ona bilgi açısından pek bir şey kazandırmaz. Aşağıda yer alan önerileri deneyip sizde çocuklarınıza ders çalışma alışkanlığını kazandırabilirsiniz.

Ders Çalışmak İstemeyen Çocukla Nasıl Başa Çıkılır?

  • Çocuklarınızla ders çalışma konusunu konuşun. Örneğin ona bugün ne kadar ders çalışmak istiyorsun diye sorun. Genellikle söylediği sürenin yarısı kadar çalışmak istiyordur. Sizde bu süreci tamamladığında ona izin verip fazla sıkmadan ilerleyin.
  • Çocuğunuzla birlikte her gün ders çalışma süresi belirleyin. Böylelikle kalan zamanlarda ona istediğini yapabileceğini de anlatın. Ama her gün belirlediği süre boyunca ders çalışma alışkanlığını kazandırın. Süreyi kendi belirlemesi ders çalışma isteğini daha da arttıracaktır.
  • Çocukların ders çalıştıkları ortam dikkatlerini dağıtmayacak şekilde olmalıdır. Etrafta çok fazla obje, oyuncak veya dikkatini çeken herhangi bir eşya olmamasını sağlayın.
  • Ders çalışması için motivasyonunu arttıracak konuşmalar yapın. Örneğin ona daha fazla ders çalışmak istersen veya çalışırsan sana kurabiye yapacağım diyin. Ya da eğer istersen yarım saat daha ders çalışabilirsin diyebilirsiniz.
  • Onları hırslandıracak hedefler koymasını sağlayın. Çok istediği herhangi bir şeye sahip olması için ders çalışma alışkanlığı kazanması gerektiğini vurgulayın. Bu onu hırslandırıp mecburen ders çalışma alışkanlığı kazanmasına sebep olacaktır.
  • Çocuklara karşı ders ve ödev konusunda nazik olmaya çalışın. Çoğu aile baskıcı, şiddet eğilimli ve sinirli olarak bu konuda çocuklara yaklaşır. Bu yaklaşım onun daha fazla ders çalışmamasına ödev yapmamasına neden olacaktır. Nazik, anlayışlı ve onun ne istediğini dikkate alarak yaklaşmak her zaman sizin yararınıza olacaktır.
  • Tüm bunlara rağmen çocuklarınıza ders çalışma alışkanlığı kazandıramıyor iseniz bir uzmandan destek almanızda fayda vardır.

Sitemizde yer alan diğer anne-çocuk konularına da bakıp çocuk gelişimi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Sizin de deneyip sonuç aldığınız çocuk iletişimi yöntemleri var ise bizimle paylaşmak isterseniz instagram dan @canimannecom sayfamız üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ