Canım Anne

Dikkat! Sütünüz Sadece Bebeğinizi Beslemiyor

Dikkat! Sütünüz Sadece Bebeğinizi Beslemiyor

Bir bebek içi en ideal besin kaynağının anne sütü olduğu herkesin malumudur. Anne sütü içeriğinde mineral, vitamin, karbonhidrat gibi yararlı bileşenlerin yanı sıra bebeği hastalık etkenlerine koruyacak olan gerekli bileşenleri de bulundurur. Antikor bileşeninin varlığı sayesinde, anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir. Yani sütünüz sadece bebeğinizi beslemiyor. Yararlılığı vesilesi ile bu besin kaynağını tüketen bebekler, ileride diyabet, kalp krizi gibi rahatsızlıkların yaşanmasına karşı önlem almış oluyor.

Baby Breast Feeding --- Image by © Royalty-Free/Corbis

Sütünüz sadece bebeğinizi beslemiyor, bu durum size de sağlık kazandırıyor. Emziren bir annenin kemikleri güç kazanır. Bu durumda annenin ileriki yaşlarda osteoporoz rahatsızlığı geçirme ihtimali minimum seviyeye düşüyor. Aynı zamanda TİP2  Diyabet görülme iltimali de azalmaktadır. Emziren annelerin emzirmeyen annelere oranla, doğumdan sonra kendilerini toparlamaları kolay gerçekleşir. Bebeğin emme esnasında yapmakta olduğu ağız hareketlerinin şaşırtıcı bir etkisi bulunuyor. Öyle ki bu hareketler, rahim kasılmalarını düzene sokan hormonun salgılanmasını tetikliyor. Emzirme eylemi tekrar yumurtlama zamanının geç gelmesini sağlıyor. Bu durumda bir daha hamile kalma arasına bir süre giriyor, yani tekrar gebe kalmak hemen olmuyor. Menepoz esnasında bazı kadınların göğüs kanseri geçirme durumu oluyor, emziren annelerde bu durum en aza indirgeniyor. Yumurtalık kanserine yakalanan kadınlarda emzirmeyenlerin daha fazlalık bir dilim oluşturduğu görülür.

emzirme-doeneminde-ilac-kullanimi

Sütünüz sadece bebeğinizi beslemiyor, lohusalık döneminde depresyona girmemenize yardımcı oluyor. İlgili birimlerde yapılan araştırmalarda emziren annelerde bu durumun pek görülmedi ortaya çıktı. Gebelik süresi boyunca alınan kiloların verilmesinde, emzirmenin büyük yararı görülüyor. Çünkü anne bu esnada hayli kalori harcıyor. Yapılan bilimsel nitelikli araştırmalarda görülmüştür ki, bebeğini emziren annelerin kalp rahatsızlığı geçirme ihtimali düşüktür. Bu durumda anne sütünün yararları gözler önüne seriliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Sitemizde yüzlerce örgü modelleri ve yüzlerce bebek örgülerinin, çeyizlik lif modelleri nin videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Sitemizde şu içerikler bulunmaktadır.

Örgü Modelleri Lif Modelleri Havlu Kenarı Modelleri İğne Oyası Modelleri Dantel Modelleri Amigurumi Modelleri Kanaviçe Modelleri Kendin Yap Kendin Yap Fikirleri Kolay lif modelleri

Bebek Yelek Modelleri Yelek Modelleri Bebek Elbise Modelleri Bebek Patik Modelleri Bebek Şapka ve Bere Modelleri

En çok sevilen örgüler Çeyizlik örgü modelleri Amigurumi tarifleri Dıy fikirleri Geri dönüşüm fikirleri Kolay yemek tarifleri Okul öncesi çalışmaları okul öncesi