Diş Ağrılarını Hafifletecek 6 Öneri

Diş Ağrılarını Hafifletecek 6 Öneri

Diş ağrıları zaman zaman hepimizin maruz kaldığı tatsız bir durumdur. Diş ağrılarının sebepleri arasında diş sinirinin hassasiyetinden kaynaklanan ağrılar, 20 yaş diş ağrıları, diş ve diş eti iltihabı ağrıları ve eklem ağrıları gelmektedir. Doğru bir tedavi uygulanması için öncelikle diş ağrısının kaynağı tespit edilmelidir. Halk arasında diş ağrısını geçirmek için ilk uygulananlar arasında dişe aspirin, kolonyalı ya da alkollü pamuk yerleştirmek gelmektedir. Diş ağrısının nedenlerinin tespit edilmesi ve gerekli olan tedaviyi bir diş hekiminin yapması gerekiyor. Diş ağrısı yaşandığında, diş hekimine gidinceye kadar ağrıyı hafifletmek için alınacak ilk önlemler neler olmalıdır birlikte göz atalım isterseniz.

blank

*Dişlerinizi fırçalayarak; çürük dişinize sıkışmış ve ağrıya sebebiyet veren besinleri dişinizden çıkartmanıza yardımcı olur. Ayrıca dişlerinizi, diş ipi ile temizlenmesi de ağrının şiddetinin azalmasında etkili olur.

*Sirkeli ve tuzlu su ile gargara yapmak, diş ağrılarını bir nebze uyuşturur. Dişleri bakterilerden temizlerken şişlikleri de azaltabilir.

blank

*Diş ağrılarını kesmek için diş hekiminin tavsiyesiyle, kullanım şartlarına da uyarak ağrı kesici ilaçlar almak ağrıyı bir süreliğine geçirebilir.

*Ağrıyan dişe kesinlikle aspirin, kolonya veya alkol konulmamalı. Diş etlerinize zarar verebilecek bu maddelerin yerine karanfil yağı tercih edilebilir. Karanfil yağı veya kuru karanfil çok uzun zamandan beri enfeksiyon tedavisinde kullanılmaktadır. Diş ağrısına da iyi gelen karanfil yağı anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir ve eugenol adı verilen güçlü bir madde içerir. Bakterileri yok etmeye yarayan bu madde diş macunlarının da içeriğinde yer almaktadır. Kuru karanfili ağrıyan bölgeye koyup bekletildiğinde, bir süre sonra o bölgede uyuşma hissi uyandırarak ağrıyı azaltacaktır. Ayrıca antibakteriyal özelliğinden ötürü çürümüş olan dişin çevresinde bulunan zararlı bakterileri de yok edecektir.

blank

*Ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres yani buz uygulanabilir veya soğuk su ile ağız çalkalanabilir. Bu uygulamalar ağrının geçici olarak hafiflemesine yardımcı olabilir. Bunun tam aksi bir şekilde ağrıyan diş bölgesine sıcak kompres uygulanırsa veya ağız sıcak su ile çalkalanırsa yine dişin ağrısı hafifleyecektir.

*Yatar durumda olmak diş ağrısını arttıracağından, yatakta yastığı yükseltmek diş ağrısını geçirmese de etkisini azaltabilir.

blank

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ