Diş Çıkarma Dönemleri

Diş Çıkarma Dönemleri

BEBEKLERDE DİŞ ÇIKARMA DÖNEMLERİ

Bebeklerin ve annelerin kabus dönemleri arasında olan, son derece zorlu bir takım süreçlere sahne olan diş çıkarma dönemlerinden bahsedeceğiz. Hayata gözlerini açan minikler, bir sürü organı dış dünyaya uyum sağladıktan sonra da gelişmeye devam eden bebeklerin bu süreçleri göründüğünden daha da zordur.

dis-kasiyici

Sürekli bir büyüme macerası içinde olan bebekler bu dönemlerde huysuz ve ağlamaklı olabilir. Annelerin bu dönemdeki en yoğun şikayetlerinden biri de ağlama krizleri ve uykusuz gecelerdir. Bebeklerde diş çıkarma dönemleri de bu zorlu dönemlerden biridir.

dis-cikarma-zamani

Ağlamaklı ve Huysuz Bebekler

Yemeden içmeden kesilen ve diş çıkaracağı yerlerde ağrı ve acı hisseden bebeğiniz için neler yapabilirsiniz, buna ilişkin yararı olacak bilgilerden bahsedeceğiz. Öncelik olarak bebeklerde diş çıkarma dönemleri, dişlerini rahatça kaşımasına yardımcı olacak bir oyuncağı olması onu hem rahatlatır hem de bu huysuz dönemi rahatça atlatmasına olanak sağlar.

bebeklerde-dis-cikarma-belirtileri

Bunun haricinde, henüz dişleri çıkmamış bebeğinize bütün bir havucu veya küçük bir parmak boyunda pırasayı verebilirsiniz. Pırasa içerik itibarıyla kemirdiği zaman sıkıntılı bölgeleriniz uyuşturma etkisine sahip maddeler içerir. Meyve püreleri de ferahlatmak açısından bu aylarda ideal bir rahatlatıcıdır.

bebek-dis-cikarma-zamani

Diş Çıkarılan Aylar

Bebekten bebeğe değişen, bebeklerde diş çıkarma dönemleri genel olarak 6. -10. Ayda başlayan ön alt dişlerle start alır. Yan dişler için 9. – 12. Ayda çıkmaktadır. Köpek dişleri 15. – 21. Ayda çıkmaya başlar. İlk azı dişleri 13. Veya 18. Ayda kendini gösterecektir.

bebeklerde-dis-cikarma

İkinci azılar 24.-33. Aylarda size ve bebeğinize merhaba diyecekler. Bu süreçlerde  dikkat edilmesi gereken, ağızdan salya akması, ateş, öksürük ve gribal durumların bu sürece eşlik edebileceğidir. Her bebekte farklı olan bu süreçleri bebeğinizin doktorunun bilgileri dahilinde takip etmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ