Doğal Gübre Yapımı

Doğal Gübre Yapımı

Organik gübre yapımı için yumurta, sebze ve meyve atıklarını kullanabilirsiniz. Fakat et, balık, süt vb. ürünler asla kullanılmamalıdır.

Organik gübre evdeki çiçekler için son derece faydalıdır. Organik gübre bitkilerin sağlıklı büyümesinin yanı sıra toprağın verimli olmasını da sağlar. Bu sayede daha çok verim alınır. Organik gübre yapımı için bir depo kullanılmalıdır. Bir kova kenara alınır ve bir toplama alanı oluştutulur. Bahçeniz büyükse kereste kullanarak bir toplama alanı oluşturabilirsiniz. Daha sonra yumurta kabukları, çay posası, sebze ve meyve kabukları alınır. Et ve süt ürünlerini kullanmaktan kaçınmak gerekir. Bu atıkların altında yapraklar ya da küçük gazete parçaları kullanılarak tabaka oluşturmak gerekir. Taban katmanı temel olarak düşünebilirsiniz. Bu katman 7 cm kalınlıkta olabilir. Bunların üzerine bir miktar çim sünger görevi görmesi için eklenir. Atık gıdalar da ardından yerleştirilir. Katmanlar arasına toprak yerleştirilmelidir. Bu sayede gübrenin luşmasına yardımcı olacak mikroorganizmaların oluşması sağlanır. Kova dolana kadar bu katmanlar koyulmaktadır. Bu karışım 3 hafta bekletildikten sonra iyice karıştırılır. Karışım ne çok ıslak olacak ne de çok kuru olacaktır. Kaışımı nemlendirmek için bir miktar su kullanılabilir. Birkaç hafta içinde karışımın rengi kahverengiye döner ve toprak gibi kokmaya başlar.

Hazırladığınız organik gübreyi yetiştirdiğini çiçeklerde, bitkilerde kullanabilirsiniz. Bu sayede yetiştirdiğiniz ürünler çok daha verimli ve sağlıklı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ