Düz Örgüden Haroşaya Bazı Temel Örgü Modelleri

Düz Örgüden Haroşaya Bazı Temel Örgü Modelleri

Örgü insanın en temel ihtiyaçlarından olan örtünme isteğini karşılamak amacıyla meydana gelmiştir, insanın üretkenliği, bunu çeşitlendirmesi, geliştirmesi ve dekoratif amaçlarla kullanmasıyla günümüzdeki hali alan bir çeşit el emeği buna bağlı olarak el becerisini göstermekte olan keyifli bir uğraştır. Günümüzde örgü genellikle ev hanımlarımızın tercih ettiği hobi olarak karşımıza çıkmaktadır. Siz değerli okuyucularımıza bu hobiyi daha iyi bir şekilde ifade edebilmek için örgü modelleri anlatımlı sunumu hazırladık.

Örgü modelleri anlatımlı sunumuna, düz örgüden başlayalım, düz örgü örebilmemiz için şişimize ilmik attıktan sonra şişimizin bize doğru bakan tarafından diğer tarafa yani arkaya doğru batırıp, ipliğimizi arka taraftan ön tarafa doğru şişimize dolamamız son olarak battığımız yerden ipliğimizi şiş üzerinden alabilmemiz için çekmemiz gerekmektedir. İşlem bu şekilde tekrarlandığında düz örgümüz gerçekleşmiş olacaktır. Pıtırcık modelimizi oluştururken şişimizle kenar ilmek alınıp, ipliğimizi üç ilmekle birlikte toplamamız gerekmektedir. Toplamış olduğumuz üç ilmeği bir kez örüp daha sonrada şişimizi çıkartmadan ipliği şişe dolamalıyız, son olarak aynı üç ilmiğe batarak örmemiz sonrada şişimizi çıkartmalıyız bu sayede üç ilmiği aynı anda kesilerek arttırılmış olur. Bu işlemi ön ve arka yüzeyde tekrar ederek örgümüzü gerçekleştirmiş olacağız. Selanik örgü modelinde ise ipliğimizi ön tarafta tutarak bir ilmek atmamız ardından da bir ilmek örmeden ipliği üstünden dolamalıyız bu şekilde tekrar ederek sırayı tamamlamamız gerekmektedir. İkinci sıraya geçtiğimiz zaman ipliği üstüne doladığımız ilmekler örülerek, tek ilmeklerin üstüne ipi dolamalıyız. Örgümüzün ön ve arka yüzeyinde de bu işlemi tekrar ederek örgümüze devam etmeliyiz. Son olarak haroşa örgü modelimizde örgümüzü örerken ipliğimizin yönü hep bize bakacak şekilde olması gerekmektedir. Sağ elimizde bulunan şişi ilmeğimizin ortasından kendimize doğru batırarak, ipliğimizi bize doğru dolamamız, son olarak ipliğimizi çekip, ilmeği şişin üzerinden almamız gerekmektedir.

Düz örgüden haroşaya bazı temel Örgü modelleri anlatımlı sunum sayesinde birkaç pratikten sonra eliniz alışacak ve örgü örme konusunda hızlanacağınızı garanti ederiz. Örgü örmenin keyfine varmanız dileğiyle.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ