Örgü Örnekleri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Örgü Örnekleri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Teknolojinin gelişmesi ile tekstil sektörü de bir hayli ilerleme kaydetmiştir. Hazır yapım olan birbirinden güzel yelek, patik, kazak, şal, battaniye v.b tekstil ürünü bulunmamaktadır. Fakat yılların ilerlemesi örgü sevdasını ortadan kaldırmamıştır. El emeği göz nuru diye nitelendirilen birbirinden güzel örgü örnekleri bulunmaktadır. El örgüsü kıyafet ve ürünler hiçbir zaman modası geçmemekte ve sürekli yenilenmektedir.

Günümüzde bu sektörün sevdalıları oldukça artmıştır. Neredeyse her gün yeni bir örgü modeli çıkmaktadır. Her örgü modelinin kendine özgü işçiliği bulunmaktadır. Günümüzde kullanılmakta olan örgü örnekleri çok çeşitlidir. Gün geçtikçe de yeni örgü örneği üretilmektedir. Örgüler genellikle tığ ya da şiş kullanılarak yapılmaktadır. Her iki materyalin kullanıldığı örnekler de kendine has bir görünüm sergilemektedir. Farklı örgü örneği isimleri bulunmaktadır. Bu örneklerden bazıları; bambu örneği, çift pirinç, baklava örneği, bal peteği, çatlak kahve, nohut modeli, rende modeli, serin modeli, ters başak, yalancı Selanik, yelken modeli, Türkan Şoray kirpiği, çınar yaprağı, deniz modeli, firkete, düz örgü, haroşa, hasır örgü, kalbur örneği, işkembe örgü olmaktadır. Bu örgü modelleri oldukça zarif görünümlüdürler. Her örnek farklı şekilde isimlendirilmektedir. Genellikle andırdığı cismin adını almaktadırlar. Örgü örnekleriyle kazak, yelek, ceket, patik, şal, battaniye v.b eşyalar örülmektedir. Özellikle bebek kıyafetlerinde bol çeşitli örgü kıyafetler kullanılmaktadır. Bebekler yaz, kış örgü kıyafet giymektedir. Onların sıcak tutulmaya her daim ihtiyaçları vardır. Bu yüzden bebek örgü örneği sayısı çok fazladır. Az önce de belirttiğimiz gibi örgü eşyaların modası hiç geçmemektedir. Sürekli kendi içinde gelişip yenilenerek bir ilerleme kaydetmektedir. Birbirinden şık ve zarif örgü eşyalar bulunmaktadır. Örgü kıyafetler sonbaharda soğukların başlaması ile birlikte kullanılmaya başlarlar. Özellikle kış aylarının vazgeçilmez parçalarıdır. Bunu yanında ilkbaharda özellikle çocuklar için örülen örgü elbiseler çok tercih edilmektedir.

      Örgü örnekleri ister kız olun ister erkek her iki cins tarafından da kullanılmaktadır. Özellikle kış aylarında sıcak tutuyor olmaları ana tercih sebebidir. Her örgü örneğinin ayrı bir örülüş şekli bulunmaktadır. Örnekleri örebilmek için yakından incelemeniz gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ