Embriyo Donasyonu Nedir?

Embriyo donasyonu nedir, donasyon tedavisi nasıl yapılır, donasyon hakkında tüm merak ettiklerinizi içeriğimizden bulabilirsiniz.

Çocuk sahibi olamayan çiftler birçok çözüm yolu arayışına girer. Günümüzde ilerleyen sağlık teknolojileri sayesinde tedavi yöntemleri ile çocuk sahibi olmak mümkündür. Tüp bebek, donasyon çeşitleri, taşıyıcı annelik ile çocuk sahibi olabilirsiniz. Tüp bebek anne ve baba adayının kendi üreme hücrelerinden yapılırken donasyon aynı değildir.

Embriyo Donasyonu Nedir?

Embriyo donasyonu anne ve baba adaylarının her ikisinde de üreme hücreleri olmadığında yapılan tedavi yöntemidir. Yumurta ve sperm bağışçılarından(bankalarından) alınan üreme hücreleri laboratuvar ortamında özel bir sıvı ile dolu kap içerisinde birleştirilmeye bırakılır. Üreme hücreleri birleşip 3. veya 5. gün embriyo oluşturur. Embriyo daha sonra anne adayının rahmine transfer edilir. Kısaca embriyo donasyonunda başkasının çocuğunu kendi karnınızda taşıyıp hamilelik süreci geçirerek çocuk sahibi olacaksınız. Transfer gerçekleşmeden önce anne adayının rahmini hamileliğe hazırlamak için bazı ilaç tedavileri yapılmaktadır. Bu ilaç tedavilerinin doğru ve düzenli yapılması önemlidir. aksi takdirde embriyonun rahimde tutunma şansı azaldığı için gebelik şansı da azalmaktadır.

Embriyo Donasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Embriyo donasyonu, yumurta donasyonu ve sperm donasyonu ülkemizde yapılmamaktadır. Ülkemizde yasak olduğu için Kıbrıs başta olmak üzere genellikle Avrupa ülkelerinde yapılmaktadır. Kıbrıs dünya çapında çocuk sahibi olma tedavilerinde her geçen gün ilerlemekte ve birçok çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere çare olmaktadır.

Donasyon yaptırırken dikkat etmeniz bazı noktalar vardır. Size donasyon tedavisi yapacak olan kurumun üreme hücrelerini aldığı kişilerin yani bağışçıların sağlık durumunun iyi olduğunu, taşıyıcı hastalıkları olmadığını bilmeniz en doğal hakkınızdır. Bu konuda tedavi yaptıracağınız kurumdan detaylı bilgi muhakkak alın. Donasyon eğer bağışçıların üreme hücreleri kaliteli ise başarı oranı yüksek bir çocuk sahibi olma tedavi yöntemidir. Bu nedenler donasyon tedavisi yaptıracağınız kurum, kuruluş veya uzmanın daha önce yaptığı tedavileri, başarı oranlarını, hasta yorumlarını mutlaka okuyunuz. Donasyon fiyatları yaklaşık 5 bin Euro gibi rakamlardan başlamaktadır. Embriyo donasyonu fiyatı ise birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Fiyatlarda uzman başarısı ve tecrübesi büyük fark yaratmaktadır.

Embriyo donasyonu, yumurta veya sperm donasyonu yaptıracaksanız mutlaka iyi bir araştırma yapın. doğucak çocuğun tamamen sizin çocuğunuz olmayacağının bilincinde olunuz. Eğer yumurta donasyonu yaparsanız kocanız ve başkasının çocuğunu taşıyıp doğuracağınızı unutmayın. Aynı şekilde sperm donasyonun da bu konu geçerlidir. Embriyo donasyonun da ise çocuk tamamen başkalarının olacak siz sadece hamilelik dönemi geçirip o çocuğu doğurup ona sahip olacaksınız. Donasyon ve tüp bebek tedavisi birbirine karıştırmayın. Donasyon tedavisine ruhen, zihinen en önemlisi de bedenen hazır olup olmadığınızı iyice düşünün. Çünkü bu tür tedavi yöntemleri maddi açıdan olduğu kadar manevi açıdan da çiftlere zarar verebilmektedir.

Sitemizde yer alan diğer tüp bebek ve çocuk sahibi olma konularına da bakıp daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ