Canım Anne

En Yeni Yazma Modelleri

En Yeni Yazma Modelleri

Hadi bugün şu tozlanmaya yüz tutmuş çeyiz sandığımızı açalım. Bakalım içinden neler neler çıkacak. Hepinizin “e tabiî ki modası geçmiş yazmalar çıkar” dediğinizi duyar gibiyim. O halde hemen yeni yazma modelleri keşfetmeye başlayalım.

Yazma Türk örf ve adetlerinde büyük önem taşımakla birlikte ciddi bir kültür mirasıdır. Annelerimizden bizlere kalmış yazmalar, bizlerden de kızlarımıza kalacağını unutmamalıyız. Ve kültür mirasımız olan  yazma modellerini biriktirmeye , onları bir koleksiyoncunun her parçaya gösterdiği özeni gösterip, nadir parçalar toplamaya devam etmeliyiz.

Eskiden annelerimiz beş çaylarında yada altın günlerinde birbirine değişik yazma modelleri oyası öğretir ve bu kültürü geliştirmeye çalışırmış. Dolayısı ile her yörede bulunan kadınlar kendi motiflerini üretip çevreye göstermesi ile o motif, o yöreye özgü anılmaya başlanmış. Ve hatta o yörenin kadınları kendi motiflerine sahip çıkıp sürekli o motiflere sahip yazmalar takmaya özen göstererek çevreye tanıtırlarmış.

Vaktiyle yazma modelleri elden ele ulaşırken, şimdilerde internette her tür yazma modellerini bulabilirsiniz. Hatta en yeni yazma modellerini sizler için derleyip  galerimize koyduk bile.

Birçok yazma modelleri vardır. Bunlar oyalarının yapılışına göre genel isimlendirilir. Tığ ile yapılanlara tığ işi, iğne ile yapılanlara iğne oyası denir. İğne oyası yapılması zor ve meşakkatli gibi görünse de zamanla el alışkanlığı ile yapılan ve oldukça şık duran motifler üretilen bir yöntemdir. İğne oyası yazma modelleri kadınların her zaman gözbebeği olmuştur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Sitemizde yüzlerce örgü modelleri ve yüzlerce bebek örgülerinin, çeyizlik lif modelleri nin videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Sitemizde şu içerikler bulunmaktadır.

Örgü Modelleri Lif Modelleri Havlu Kenarı Modelleri İğne Oyası Modelleri Dantel Modelleri Amigurumi Modelleri Kanaviçe Modelleri Kendin Yap Kendin Yap Fikirleri Kolay lif modelleri

Bebek Yelek Modelleri Yelek Modelleri Bebek Elbise Modelleri Bebek Patik Modelleri Bebek Şapka ve Bere Modelleri

En çok sevilen örgüler Çeyizlik örgü modelleri Amigurumi tarifleri Dıy fikirleri Geri dönüşüm fikirleri Kolay yemek tarifleri Okul öncesi çalışmaları okul öncesi