Şok Diyetlerle Kilo Vermenin Sakıncası Var mıdır?

Şok Diyetlerle Kilo Vermenin Sakıncası Var mıdır?

Günümüzün moda ikonları manken seçiminde sıfır beden tercihi etmekte. Modacıların kıyafetlerini estetik şekilde suna kaygısı ile yaptıkları bu tercih, özellikle gelişme çağındaki gençlerin bu mankenlere olan hayranlığını artırmakta, bu da o gençlerde özendiği mankene benzeme kaygısı ile sıfır beden olma isteğini geliştirdi. Bu bağlamda şok diyetlerle kilo verme trendi gelişti. Peki sizce bu şok diyetlerle kilo vermenin sakıncası var mıdır?

Bu soruyu irdelediğimizde; yaşı yada cinsiyeti ne olursa olsun,  çok hızlı kilo vermenin metabolizmanın çalışmasında ciddi hasarlara yol açtığı gözlemlenmiştir. Özellikle uzmanlara şok diyetlerle kilo vermenin sakıncası var mıdır? Sorusu yöneltildiğinde kesinlikle kimseye tavsiye edilmediğini, özellikle gelişme çağındaki gençlere kesinlikle yasakladıklarını belirtiyorlar. Çünkü gelişme döneminde vücudun özelikle A,B,C,K,E2,B1 gibi vitaminlere en fazla ihtiyaç duyduğu ve iskelet sisteminin tam olarak şeklini alacağı ve sağlamlaşacağı dönem olduğunu belirterek kesinlikle dengeli beslenmeye özen gösterilmesi gerektiğini bildiriyorlar.

Şok diyetlerle kilo vermenin sakıncalarına göz atmaya devam edersek; öncelikle vücudun ani beslenme şeklini değiştirmesi, vücutta bazı ani değişimlere sebebiyet verecektir. Hızla kilo verilen metabolizmada ani su kayıpları olacağından vücudun sıvı dengesi değişmekte, vücut ph dengesini bozmakta ve  bu durumda ciddi tansiyon hastalıklarına sebebiyet vermektedir.

Şok diyetler vücutta vitamin ve su dengesini değiştirirken aynı zamanda deri kuruluğuna da sebebiyet verir. Kuruyan deri çatlar ve ciltte çeşitli lekelere maruz kalır. Öte yandan kuruyan cilt, saçları da besleyemediği için saç kuruluğuna ve dolayısı ile saç dökülmesi ve kepek gibi problemlere de yol açacaktır.

Şok diyetlerle kilo vermenin sakıncası var mıdır yok mudur tartışmaları, metabolizmadaki etkileri yanı sıra ruhsal etkileri de yadsınamaz bir gerçek. Aniden yemeyi kesen kişi ciddi boşluk ve depresyon yaşamakta bu da yaşam kalitesini düşürmektedir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ