İncirin Faydaları

İncirin Faydaları

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan incir, hem yaş halde hem de kuru halde tüketilmekte olup on iki ay boyunca mutfaktaki yerini almaktadır. Türkiye’den Afganistan’a kadar yaygın yetişme toprağına sahip incir ağaçları çok fazla bakım istemediği için ülkemizde çok çeşitli yerlerde yetiştirilmektedir. Hatta öyle ki, birçok bahçeli evin gölgesi olarak kol kanat gerer kamelyalara. Yazın da meyvesi ile hane halkını sevindirir. İncirin faydaları böyle saymakla bitmez.

Bu kadar cömert olan incir,gerek kurusu gerek yaş hali ile sağlığa son derece faydalı bir meyvedir. Lif bakımından o kadar zengindir ki iki adet kuru incir metabolizmanın ihtiyacı olan lifin yüzde yirmisini tek başına karşılar. Dikkat ettiyseniz uzmanların verdiği diyet listelerinin baş rollerinden biri incire aittir. İşte lifli bir yiyecek olduğu için sindirim sistemini harekete geçirir ve metabolizmayı hızlandırarak sağlıklı kilo kaybına neden olan yemişlerden biri olma özelliğindendir.İncirin faydaları arasında belki de en yaygın olarak bilinen bu zayıflamaya yardımcı oluşudur.

Vitamin ve mineral bakımdan da çok zengin içeriğe sahip ola incir içeriğindeki potasyum sayesinde kemiklerin güçlenmesine, ve kalp hastalıklarına da fayda sağladığı bilinen bir gerçektir. Ayrıca potasyum içeren gıdaların en önemli özelliği olan tansiyon dengelemesi sayesinde yüksek tansiyona bağlı hastalıkları önlediğini de incirin faydaları arasında sayabiliriz.

Son olarak cilde ve saçlara kattığı canlılık sebebi ile güzellik uzmanlarının da vazgeçilmez bir meyvesi olduğunu da hatırlatalım.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ