Erkek Bebek Şekeri için Tulum Yapımı

Erkek Bebek Şekeri için Tulum Yapımı

Bebeğinizin doğumunda ziyaretinize gelen misafirlere sunacağınız en güzel hediye ve bebeğinizden bir hatıra olarak kalacak en anlamlı armağan bebek şekerleridir. Kullanılan malzemelerine göre çeşitleri vardır. Biblo, çubuklu, anahtarlık, çerçeve, dantelli, örgü gibi çeşitleri en çok tercih edilen bebek şekerleridir.

BF3-1106

Hayatımıza giren en kıymetlimiz için yapılan bu hediyeleri, el emeği ve itina ile hazırlamaktan daha değerli ne olabilir ki? Şimdi sizlere erkek bebek için tığ işi bir örnek tarifi anlatmaya çalışacağım. İki renk ip ile yapacağımız şirin bir tulum öreceğiz.

İlk etapta minik tuluma başlamadan malzemelerimizi anlatayım. 3 numara tığ ve bebek yünü ip tercih ediyoruz. İki farklı renkte ip kullanacağız. Erkek bebek için mavi-beyaz renkler seçtik. Öncelikle beyaz ip ile 20 zincir çekerek başlıyoruz. Zincir başlangıcına batarak halka şekli oluşturuyoruz. 4 zincir çekip  içini üçlü trabzan yaparak dolduruyoruz. Yaklaşık 25 tane doldurduktan sonra uç kısmına varıp sabitliyoruz. Yine 4 zincir çekip  her ilmeğe ikişer zincir olacak şekilde batıyoruz. Sonuna kadar ikinci sırayı da bitiriyoruz. Şimdi sıra kol kısmını oluşturup koltuk altını örmeye geldi. 5 zincir çekip 10 ilmek sayıp 11.ilmeğe batıp birleştiriyoruz.

Üçlü trabzan örmeye devam ediyoruz. Örülen kısmı koltuk hizasından katlayıp karşı tarafa denk gelen ilmeği hesaplayıp örüyoruz. İki karşılıklı kısmı koltuk altı yaparak diğer kalan yerleri düz örmeye devam ediyoruz. Başa gelince 3 zincir çekip aynı işleme devam ediyoruz. Toplam 4 sıra ördükten sonra mavi ipe geçip bir sıra düz örüyoruz. 6.sırayı başlıyoruz ve bu sırada tulumun paça kısmını yapacağız. Toplam ilmeği sayıp yarıya kadar düz örüyoruz. Yarıdan sonra geri dönüp karşı kısma denk gelen ilmekten devam ediyoruz ve düz örmeye devam ediyoruz. İki sıra ördükten sonra ipi kesip diğer paça yapımına geçiyoruz. Yarım yapıp döndüğümüz yerden başlıyoruz ve diğer paça kısmını da aynı şekilde örüp tulumun son aşamasına geçiyoruz. Tulum askıları  için bel hizasında ilmekleri sayıp tığ ile oradan batıp omuz hizasına kadar zincir çekiyoruz. Omuzda ilmekle birleştirip diğer askıya geçiyoruz. İkinci askıyı da yapıp tulumu tamamlıyoruz.

Son olarak kesilen ipleri içe çekip temizliyoruz. Arka kısmına tülden süsleme yapıp mıknatıs yapıştırabilirsiniz. Genellikle lavanta koyulmuş magnetler tercih ediliyor. Ayrıca tuluma uygun renkte çubuklar kullanarak harika bebek şekerleri de hazırlayabilirsiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ