Mikrodalga Fırında Hazırlanan Besinlerin Sağlığa Sakıncaları Var mıdır?

Mikrodalga Fırında Hazırlanan Besinlerin Sağlığa Sakıncaları Var mıdır?

Teknolojinin insanlara sağladığı en büyük kolaylıklardan birsidir mikrodalga fırınlardır. Hemen her evde bulunan mikrodalga fırınların kullanımı ile ilgili bir çok spekülasyon gündeme geliyor. Son zamanlarda sıkça karşılaşılan sorulardan bir tanesi de mikrodalga fırınlarda pişen yemeklerin sağlığa sakıncası olup olmadığı sorusudur.

Öncelikle mikrodalga fırınların çalışma sisteminden bahsedelim. Mikrodalga fırınlar bir çeşit radyoaktif dalgadan ve ışınlardan meydana gelen elektromanyetik enerji üretirler. Son yıllarda mikrodalga fırınları telefon sinyallerinin ve bilgisayar ağlarının arasındaki iletişimi sağlamak amacı ile kullanan kişilerde vardır. Mikrodalga fırınların içinde enerjiyi dışarıya çıkarmak için kullanılmış magnetron tüpleri elektron ve manyetik alan yaratarak radyasyon üretiyor.

Mikrodalga Da Pişen Besinler Zararlı Oluyor Mu?

Mikrodalga çalıştırıldığında radyasyon üretir ve etrafa yayar. Bu radyasyon içinde pişen yiyeceklerin yapısına göre kimi durumlarda zarar verebilir. Ama birebir mikrodalga fırın kanser yapıyor gibi bir şey söz konusu değildir. İçinde pişirilen yemeklerde her hangi bir etkisi olmasa da yaydığı radyasyon nedeni ile pişme esnasında sağlığa zarar veren radyoaktif dalgalar yayarak etrafında bulunan kişileri etkileyebilir.

Cep telefonu, bilgisayar, tablet ve benzeri birçok elektronik eşya radyasyon yayabiliyor mikrodalganın yaydığı radyasyon biraz daha fazla olabilir ama cep telefonu kullandığımız kadar sık mikrodalga fırın kullanmıyoruz. Bu sebepten korkulacak kadar bir durum söz konusu değildir. Uzun vade de radyasyona maruz kalan kişilerde halsizlik, baş ağrısı, mide bulantısı gibi rahatsızlıklar olabilir.

Örneğin cep telefonu ile bir saat konuştuğunuzda oluyorsa mikrodalganın çalıştığı esnada yanında bulunuyorsanız yarım saatte aynı belirtileri yaşarsınız. Fakat mikrodalga içinde pişen yiyeceklerin çıktıktan sonra içlerinde her hangi bir radyo aktif dalga kalması mümkün değildir. Ve sağlığa da bahsedildiği gibi zararlı değildir. Çok üzün süre tüm yemeklerinizi mikro dalgada pişirerek tüketirseniz yiyeceklerin moleküler yapısında oluşan değişimler nedeni ile sindirim sorunları yaşarsınız. Her şeyde olduğu gibi mikrodalga kullanımında da aşırıya kaçmamakta yarar vardır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ