Yumurtanın Buzdolabına Konulmadan Önce Yıkanması Sakıncalı mıdır?

Yumurtanın Buzdolabına Konulmadan Önce Yıkanması Sakıncalı mıdır?

Yumurta insan için vazgeçilmeyen en önemli besinlerden biridir. Yumurta içerisinde ki farklı vitaminler sayesinde insan vücudun da zararlı bakterilere karşı koruyucu ayrıca insana güç veren bir besindir.Her besin de olduğu gibi yumurtanın da doğal olması önemlidir.Yumurta için doğallık derken neden bahsediyoruz.Gelişen dünya şartların da hızlı bir sanayileşme ile artık insanlar gereğinden fazla tüketmektedir.Bu sebeple üreticiler tüketici gereksinimlerini karşılamak amacı ile farklı mühendislik yöntemlerine başvurmaktadır.

Yumurta da Bozuldu

Üreticiler son günlerde medyaya yansıdığı gibi hızlı ve erken üretimden kaynaklı renk solukluğu veya boyut anlamında küçük kalan yumurtaları mühendislik çalışmaları ile canlandırmaya çalışmaktadırlar. Bu çalışmalar şüphesiz kimyasal ve laboratuar  ortamında yapıldığından kullanılan kimyasal malzeme insan için çok büyük bir risk taşımaktadır.

Bu kimyasallar yumurtanın pişirilmesi sırasında besinlere nüfuz ederek kansere yol açmaktadır. Bu sebepledir ki yumurtayı seçerken doğal köy yumurtasını tercih etmemizde fayda vardır. Yumurta bilindiği üzere içerisinde fazlaca bulunan demir, çinko, kalsiyum ile kalbe faydalı bir besindir. Bu besinler 12 adet insan için hayati önem taşımaktadır.

Yumurtayı Yıkamak Doğru Mu?

Yumurtayı marketlerden aldıktan sonra yıkamadan dolabımıza koymamamız gerekiyor. Bunun nedeni ise tavuk yumurtayı yumurtladıktan sonra üzerinde koruyucu bir madde ile kaplar bu tıpkı diş minelerine benzemektedir. Eğer bu yumurtayı yıkayıp buzdolabına koyduğumuz da bu madde kaybolur ve yumurta üzerinde ki gözenekler açılır ve bakterilere açık bir hale gelir bu sebepledir ki yumurtanın hiçbir şekilde yıkanmaması gerekir.

Pişirme sırasın da dahi yıkamadan direk kırılıp yemeklerde kullanılmalıdır. Tavuk dışkısı fiziksel olarak yumurtada bir çirkin durum oluşturabilir fakat unutulmamalıdır ki bu dışkı yumurtanın soframıza hatta yemeklerimizin içine girene kadar sağlıklı kalması için olması gereken bir koruyucudur.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ