Evde Parke Cilası Yapımı

Evde Parke Cilası Yapımı

Çizilmiş, yıpranmış parkeler, evinizin havasını dekorunu olumsuz yönde etkiler. Parkeler, ahşap zeminler zaman geçtikçe parlaklığını koruyamaz. Eğer parkelerinizin daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız kullandığınız temizlik ürünlerine dikkat etmenizi öneririz. Parke cilasını çizecek veya renk verecek malzemelerden kaçınırsanız parkelerinizin ömrünü biraz da olsun uzatmış olursunuz.

evde-parke-cilasi-yapimi-5

Ama her ne kadar dikkat ederseniz edin mutlaka bir süre sonra cila ihtiyacı olacaktır. Küçük çizikleri olan veya yıpranmış parke için zımparalama ve cilalama işi yapan firmalarla irtibata geçerek yaptırabilirsiniz veya gerekli malzemeleri alarak kendiniz de rahatlıkla yapabilirsiniz.

evde-parke-cilasi-yapimi-4

Başka zemin döşeme fikirleri, modelleri olsa da hiçbir zemin döşemesi ahşap kadar evlerinize değer ve renk katmayacaktır. Bu yüzden ahşap parkelerin önemi ve değeri daha bir başkadır. Hem kullanım rahatlığı açısından hem de görünüş olarak fazlaca rağbet görmektedir. Diğer döşeme modellerinde şişme, kalkma, soyulma gibi mevzular daha sık görünürken ahşap parkelerde bu sorunla fazla karşılaşılmaz.

evde-parke-cilasi-yapimi-3

Parke cilalamak için belli kurallara ve sıralamaya uymalısınız. İlk olarak parkenizi temizleyecek daha sonra zımpara yapacak en son da cila atacaksınız. Eğer zımpara işlemini düzgün yapmazsanız hem çizikler kaybolmayacak hem de istediğiniz sonucu alamayacaksınız.

evde-parke-cilasi-yapimi-2

Öncelikle zemininizdeki, parkenizdeki çizik ve lekeleri gidermek için iyice zımparalamanız gerekecektir. Bu işlemi ne kadar doğru ve düzgün yaparsanız cilalama işleminden ortaya çıkacak olan sonuç için o kadar memnun kalırsınız.

Parke cilasını uygulamak zor ve zahmetli bir iş olsa da parkenizin yeni gibi olduğunu görmek buna değecektir. Parkenize cilaya başlamadan önce toz ve kirden arınmış olmasına ve nemli olmamasına dikkat etmelisiniz. Cilayı yaptıktan sonra üzerinde gezinmeyiniz. 2 3 gün kurumasını beklemeniz iyi olacaktır.

evde-parke-cilasi-yapimi-1

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ