Evde Üzüm Kurutma Nasıl Yapılır? Üzüm Kurutma Yöntemleri!

Evde Üzüm Kurutma Nasıl Yapılır? Üzüm Kurutma Yöntemleri!

Yaz meyvelerinden olan üzüm günümüzde artık kış – yaz bulunabiliyor. Birçok çeşidi olan üzüm severek yenilen meyveler arasında bulunuyor. Bilinen üzüm çeşitleri mor üzüm, kara üzüm, yeşil çekirdekli ve çekirdeksiz üzüm ve sarı üzümdür. Üzüm meyvesi yaş olarak yenildiği gibi kurutularak da tüketilir. Kuru üzüm çerez olarak yenir. Ayrıca keklerde ve kurabiyelerde de kullanılır. Bu derece çok tüketilen bu faydalı meyvenin evde kurutulması da mümkündür. Bugün sizler için evde üzüm kurutma konusunu ele alıyoruz. Evde Üzüm Kurutma Yöntemleri adlı yazımızda bu konuda daha önce videolu anlatım da paylaşmıştık. Üzüm kurutma yöntemleri ve üzüm nasıl kurutulur sorusunun cevapları yazının devamında…

evde-uzum-kurutma
Evde Üzüm kurutma

Evde Üzüm Kurutma

Evde üzüm kurutma bazı yöntemlerle yapılır. Bunlara değinmeden önce üzümün içeriğinde yaklaşık olarak yüzde 80 oranında su bulunur. Bu nedenle 5 kilogram civarında yaş üzümden ancak 1 kilogram kuru üzüm elde edilebildiğini belirtmek gerekir. Üzüm kurutulurken içeriğindeki su buharlaşır, geriye sadece üzümün özü kalır. Kuru üzümde de yaş üzüm gibi karbonhidrat, vitamin, demir, A ve B1 vitaminleri, potasyum, kalsiyum, sodyum ve protein bulunur.

evde-uzum-kurutma
Üzüm Nasıl Kurutulur?

Evde Üzüm Kurutma Nasıl Yapılır?

Üzüm kurutma yöntemleri arasında birkaç değişik işlem vardır. Üzüm kurutma işleminde ağustos ayının tercih edilmesi uygundur. Yazın en sıcak ayında üzüm kurutmak daha kolaydır. Çürüklerden ayıklanan üzümler açık havada kurutulmalıdır. İşte evde üzüm kurutma yöntemleri

  • Siyah ve çekirdekli olan üzümün evde kurutulması için üzümler temiz bir bezin üzerine serilerek güneş alan bir yere koyulur.
  • Üzüm kurutma işlemi olarak sararak kurutma da vardır. Üzümler sarılarak kurutulmak isteniyorsa keten bir bez, gazete kağıdı veya bir hasıra sarılır.
  • Asarak üzüm kurutma yönteminde isekurutulacak olan üzüm salkımı önce düz olarak asılır, daha sonra ters çevrilerek altının da kuruması sağlanır.
evde-uzum-kurutma
Üzüm Sodası ile Evde Üzüm Kurutma

Üzüm Sodası ile Evde Üzüm Kurutma

Üzüm kurutma sodası ile üzüm kurutma yapılabilir. Bu işlemde 10 kilogram yaş üzüm – 15 litre su – 1 su bardağı zeytinyağı – 1 çay bardağı üzüm sodası gereklidir. Soda, su ve zeytinyağı bir kapta karıştırılır. Daha sonra üzümler bu kaba koyulur ve 5 dakika kadar bekletilerek çıkartılır. Üzümler temiz bir bez üzerine güneş alan bir yere serilir. 4 5- gün bu bezde bekletilecek olan üzümler her gün en az 1 kere alt üst edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ