Canım Anne

Fırtına Anında Bunları Sakın Yapmayın!

Fırtına Anında Bunları Sakın Yapmayın!

Hava koşulları nedeniyle sıkça fırtına yaşanabiliyor. Şiddetli fırtınalar yaşandığında herhangi bir zarar görmemek için yapılan hareketlere dikkat etmek gerekiyor.

Fırtına anında çoğu kişi korku ve panik ile ne yaptığını bilmeden hareket eder. Fırtına yaşanırken yaptığımız bazı hareketler zarar görmemize neden olabilir. Bu yüzden fırtına anında yapılması gereken ve yapılmaması gereken hareketleri iyi bilmemiz gerekiyor. Özellikle dağ yürüyüşlerini seviyorsanız fırtınalara hazırlıklı olmanız gerekir. Fırtınalı havalarda herhangi bir fiziksel ve maddi zarar görmemek için yapmanız gerekenleri derledik.

Fırtınalı Havalarda Yapılmaması Gerekenler

  • Mümkünse dışarıya ihtiyaç olmadıkça çıkmayın. Fırtınalı havalarda dışarda olmak tehlikelere karşı açık olmak demektir. Fırtınanın kuvvetinden dolayı başınıza veya üzerinize herhangi birşey düşebilir.
  • Eğer dışarıdaysanız kendinize hemen korunacağınız bir yer bulun. Bir cafe olabilir, avm yada bir binanın girişi olabilir. Fırtına anında dışarıysanız hiç birşey olmamış gibi dışarda vakit geçirmeye devam etmeyin.
  • Yürüyorsanız fırtınaya doğru hareket etmeyin. Fırtının tersin yönde hareket edin. Fırtınaya doğru hareket ettiğinizde fırtına ile birlikte gelen herhangi bir cisim yüzünüze çarpabilir. Gözünüze toz kaçabilir ve enfeksiyon yaşanabilir.
  • Evdeyseniz camları ve kapıları kapatıp güvenli bir odaya geçin. Fırtına anında balkonda, kapıda veya camda durmayın. Fırtına çok şiddetli ise evinize bile zarar gelebilir.
  • Fırtınada gözünüzü çok fazla açık bırakmayın. Fırtına dinene kadar mümkünse güvenli bir yere geçin. Eğer etrafınızda güvenli bir yer yok ise bir köşeye geçin ve gözlerinizi kapayın. Gözlerinizi fırtınada açık bırakmak gözlerinize zarar verecektir.
  • Fırtına anında banyo yapmamaya özen gösterin. Evdeki elektrikleri kapatın. Fırtına elektrik tesisatlarına zarar verebilir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ