Canım Anne

GDO Nedir? – GDO’nun Zararları Nelerdir?

GDO Nedir? – GDO’nun Zararları Nelerdir?

Günümüzün büyük bir sorunu haline gelen ve sağlığı tehlikeye atan GDO hakkında tüm bilmeniz gerekenleri sizler için derledik. 

GDO Nedir?

GDO kısaltmasının açılımı genetiği değiştirilmiş organizma demektir. GDO yardımı ile bitkilere veya hayvanlara katmak istenilen bir özellik katılabilir. Yediğimiz yiyeceklerin genetiği ile oynayıp sağlıksız bir hale getirilmesine neden olan GDO günümüzde birçok yiyeceğin içinde yer almaktadır. Aslında GDO bazı bakterilere ve virüslere karşı ürünleri korusa da insan sağlığı açısından tehlikeleri bulunmaktadır. GDO kullanımın artması ve her yiyecekte yer alması nedeniyle son zamanlar çoğu kişi organik ya da doğal ürünlere rağbet göstermeye başladı.

GDO’nun Zararları Nelerdir?

  • GDO alerjik hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Bu alerjik hastalıklar genellikle tehlikeli ve ölümcül alerjilerdir.
  • Özellikle insanlarda tüketildiği andan itibaren hormonal dengenin bozulmasına neden olmaktadır.
  • Bitkileri koruduğu için bazı böcek türlerine zarar vermektedir. Buda ekosistemin bozulmasına neden olmaktadır.
  • GDO’lu gıdaları tüketen kişilerde bu enzimlerin tam anlamı ile vücutta parçalanıp emilemediği gözlenmiştir.
  • Gelişme çağında olan çocukların tüketmemesi gerekir. Gelişim çağının normal bir şekilde olmasını engeller. Ayrıca çocuklarda kalıcı hormonal bozukluklara sebep olur.
  • Sindirim ve bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olur.
  • Yaşlanmayı hızlandırır.
  • Hem erkeklerde hem de kadınlarda kısırlığa neden olur.
  • Son yıllarda yapılan gıda araştırmalarında GDO’nun otizm ve üreme düzensizliklerinin artmasına neden olduğu ortaya çıktı.
  • Nadirde olsa kanser hastalıklarının oluşmasını tetiklemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Sitemizde yüzlerce örgü modelleri ve yüzlerce bebek örgülerinin, çeyizlik lif modelleri nin videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Sitemizde şu içerikler bulunmaktadır.

Örgü Modelleri Lif Modelleri Havlu Kenarı Modelleri İğne Oyası Modelleri Dantel Modelleri Amigurumi Modelleri Kanaviçe Modelleri Kendin Yap Kendin Yap Fikirleri Kolay lif modelleri

Bebek Yelek Modelleri Yelek Modelleri Bebek Elbise Modelleri Bebek Patik Modelleri Bebek Şapka ve Bere Modelleri

En çok sevilen örgüler Çeyizlik örgü modelleri Amigurumi tarifleri Dıy fikirleri Geri dönüşüm fikirleri Kolay yemek tarifleri Okul öncesi çalışmaları okul öncesi