Gıda Zehirlenmelerine Dikkat

Gıda Zehirlenmelerine Dikkat

Gıda zehirlenmesinden sonra vücut kendine gelmekte zorlanır. Kusma, ishal, mide ağrısı ve halsizlik yaklaşık 1 hafta devam edebilir. Genellikle sağlıksız yiyeceklerin vücudumuza alınmasına sebebiyle meydana gelen bir rahatsızlıktır. Hijyenik yiyecekler tercih edilmeli, dışarda yenilecekse de yenilen yemeklere ve yapıldığı yerlere dikkat edilmelidir.

gida-zehirlenmelerine-dikkat-5

Kırmızı et, tavuk, mayonez, yumurta, balık gibi gıdalar besin zehirlenmesine en çok sebep olan besinlerdir. Ürünlerin özellikle son kullanma tarihlerine dikkat edilmelidir. Ayrıca zehirlenme ve benzeri sağlık durumlarından kendimizi sakınmamız için başka önemli ayrıntılar da vardır. Örneğin el ve tırnak temizliği, filtreli su kullanma, besinleri iyi yıkama, hazır ürün tüketmeme gibi. Yiyecekler tamamen tüketilen kadar buzdolabında muhafaza edilmelidir. Yemekler mümkünse bir kezden fazla ısıtılmamalıdır.

gida-zehirlenmelerine-dikkat-4

Gıda zehirlenmesi yaşayan insanların vücudu susuz kalır. Bu sebeple iyileşme sürecinizde bol bol su tüketmelisiniz. Ayrıca; muz, elma, armut gibi meyveleri de tüketmeye çalışın. Hipertansiyonunuz yoksa tuzlu ayran veya limonlu soda için. Hastalık döneminizde haşlanmış sebzeler yemeniz çok önemlidir. Ancak baharat eklemeniz önerilmemektedir.

gida-zehirlenmelerine-dikkat-3

İyileşene kadar hafif yiyecekleri tercih etmelisiniz. Örneğin; tavuk ya da et suyuna çorba yapabilirsiniz. Galeta ya da tost da tüketebilirsiniz. Ayrıca yoğurt da mide sorunların da en yaygın çözümlerden biridir. Gıda zehirlenmesine sebep olan bakterilerle savaşır.

Yanınızda zehirlenen biri varsa panik yapmayın. Kusturmaya çalışın. Hastaneye ulaşma imkanınız yoksa 4 bardak suya 4 limon sıkıp içirin. Arkasından şekersiz kahve içirin.

gida-zehirlenmelerine-dikkat-2

Zencefil bir çok sağlık sorununa iyi geldiği gibi mide sorununa da fayda sağlar. Zehirlenme etkisi ve mide bulantısını azaltmak için sabah ve akşam yemekten sonra 1er bardak zencefil çayı tüketebilirsiniz.

Gıda zehirlenmesi yaşadıysanız bir  diş taze sarımsak yiyebilirsiniz. İshal ve karın ağrınıza iyi gelecektir.

gida-zehirlenmelerine-dikkat-1

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ