GÖZ ALTI MORLUKLARI

GÖZ ALTI MORLUKLARI

Eğer uykusuz kaldıysanız ya da gözlerinizi yoracak bir işle uzun süre meşgul olduysanız gözlerinizin altında morluklar belirmesi gayet doğal bir durumdur. Buna rağmen göz altı morluğuna en çok neden olan faktörler, alerji, burun akıntısı ve genetik faktörlerdir. Evet alerji ve burun akıntısı da morluklara neden olabiliyor. Alerji durumlarında, gözünüzün altında bulunan damarlar şişer ve morluk ortaya çıkar. Burun akıntısı ya da tıkanıklığı olduğunda ise burnunuz ve gözünüz arasındaki damarlar şişer ve o bölge morarır. Egzama, yaşlanma ve yüzünüzün şekli, gözleriniz çukurluğu da bu morlukların oluşmasında etkilidir. Bu yazımızda size vereceğimiz tavsiyelerle, siz de göz altı morluklarınızdan kurtulun.

Bunun için öncelikle beslenmenize ve tükettiğiniz su miktarına dikkat etmenizde fayda var. Göz altı morluklarına vücutta biriken toksinler de neden olduğu için bu oldukça önemlidir. Kahve, sigara ve alkolü mümkün olduğu kadar azaltınız. Öğünlerinize, özellikle kahvaltıya çok dikkat edip, sabahları iyi beslenmelisiniz. Gün içerisinde en az 2 ya da 2,5 litre su içmelisiniz. Su, toksinlerin vücuttan atılımını kolaylaştırır ve morluklarınız azalır. Bir diğer önemli konu ise makyaj. Göz altınıza yaptığınız makyaj, o bölgedeki hücrelerin hava alışverişini engeller ve bu hücrelerde yaşlanma ile birlikte toksin birikimi başlar. Bunun da neye sebep olduğunu biliyorsunuz. Göz altınıza, soğumuş sallama çay poşetlerini, dilimlenmiş patates ve salatalığı koyarak bir süre bekleyebilirsiniz. Buz koymanın da faydası vardır. Tüm bunlardan bir kaçını uygulayarak, siz de göz altı morluklarınızdan kurtulun.

Yukarda korunmanın yollarını ve bazı uygulamalar anlattık. Şimdi ise bir maske tarifi vereceğiz. Hiç korkmayın. Hazırlaması oldukça kolay ve zahmetsiz bir maske. Sadece patates ve taze naneye ihtiyacımız var. Önce patatesleri dilimliyoruz. Ardından nanelerle birlikte mutfak robotuna atıyoruz ve püre haline gelmelerini sağlıyoruz. Hazırladığımız bu karışımı isterseniz doğrudan göz altınıza sürebilirsiniz. İsterseniz de yarım saat kadar buzlukta beklettikten sonra da uygulayabilirsiniz. Soğuyan püre şişlikleriniz varsa, onların da inmesine yardımcı olacaktır. Bunları uygulayın ve siz de göz altı morluklarınızdan kurtulun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ