Gözün İyi Görmesini Sağlayan Yiyecekler

Gözün İyi Görmesini Sağlayan Yiyecekler

En önemli organlarımızdan biri olan gözün iyi görmesini sağlayan yiyecekleri, bu yiyeceklerin nasıl tüketilmesi gerektiğini içeriğimizden bulabilirsiniz.

Duyu organlarımızdan biri olan gözlerimiz dünyayı ve etrafımızdakileri görmemizi sağlamaktadır. Gözler olmadığında yaşadığımız hayat sadece bir karanlıktan ibaret olacaktır. Bu nedenle göz sağlığımız yerindeyken onu korumalıyız. Her yiyeceğin ya da besinin vücudun farklı yerine iyi gelen yanları bulunmaktadır. Bunun nedeni ise içlerinde bulunan vitaminler ve minerallerdir. Göz sağlını koruyan yiyecekleri tüketerek gözlerimizin uzun yıllar boyunca sağlığının korunmasına var ise hastalıkların iyileştirilmesine yardımcı olabiliriz.

Gözün İyi Görmesini Sağlayan Yiyecekler

  • Hemen hemen herkesin bildiği bir göz dostu sebze olan havuç her yaşta tüketilmelidir. Havuç içerisinde yer alan A vitamini göz sağlığını korumakta, daha iyi görmeye sağlamaktadır.
  • Karalahana içerisinde bulunan beta-karoten, lutein ve de zeaxanthin göz sağlını korumakta ve hastalıkları engellemektedir. Karalahanayı salatalarınız katıp ya da direk limonlayarak tüketebilirsiniz.
  • Lutein ve zeaxanthin açısından oldukça zengin olan mısırın haşlama, köz halini tüketebilirsiniz. Mısır ayrıca lif oranı yüksek olduğu için kilo kontrolünü de sağlamaktadır.
  • Çoğu kimsenin sevmediği fakat şifa kaynağı denilecek besinlerden olan ıspanak göz sağlığını koruyan lutein ve zeaxanthin açısından oldukça zengindir. Ispanağı sevmiyorsanız yoğurtla, etle yiyebilir veya suyunu kaynatıp içebilirsiniz.
  • Göz sağlığını koruyan ve gözün ihtiyacı olan E vitamini içinde bulunan portakal da tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ