Gül Çeşitleri

Gül Çeşitleri

Gül çeşitleri nelerdir, dünya çapında kaç adet gül çeşidi vardır, hangisi ithal, hangisi kokuludur aşağıdan tüm detayları ile bulabilirsiniz.

Gül denilince akla genellikle hep tek çeşit gelir. Fakat birden fazla ve birçok kategoriye ayrılan gül çeşitleri mevcuttur. Gül çeşitleri kategorilere ayrılırken belli başlı özellikler ele alınmaktadır. Gülün şekli, kokusu, rengi vb. bir çok konu çeşit belirlemede oldukça önemli rol oynamaktadır. Güller genellikle hasta ziyaretleri, tebrik, özür,doğum günü vb. gibi özel günlerde sıkça hediye edilmektedir. Böyle özel günlerde çoğu kişi kırmızı gülleri seçse de her gülün bir özelliği, anlamı ve çeşidi vardır. Anadolu’da çoğu çeşidi yetişen güllerin en sevilenleri kırmızı renkli olanlardır.

Gül Çeşitleri Nelerdir?

Güller;

  • Çiçeklerine göre,
  • Boylarına göre,
  • Renklerine göre,
  • Çiçek açma zamanlarına göre çeşitlere ayrılmaktadır.

Çalı gülleri kokulu güller arasında yer almaktadır. Aslında çoğu gül çeşidi kokuludur. Sadece bazıları kokusuz gül çeşitleri arasında yer almaktadır. Ağaç formunda olan yediveren gülleri ise yılın 12 ayı açan, görüntüsü ile büyüleyen gül çeşididir. Genellikle hediyelik olarak kullanılan ithal güller ise başka ülkelerden getirilen ülkemizde yetişmeyen gül çeşitleri arasında yer almaktadır.

Saksıda yetişen ve minyatür gül ağacını andıran güller ise bodur gül çeşitleridir. Bu gül çeşitlerinin görümü oldukça tatlıdır ve çoğu evde yetiştirilmektedir. Sarmaşık halinde yetişen güllere ise ponpon güller denilmektedir. Ponpon güller genellikle evlilik törenleri gibi özel günlerde kullanılmaktadır.

Yaprakları rengarenk olan ve görsel bir şölen olan güller ise sihirbaz gül çeşitlerindendir. Büyüleyici bir görüntüsü olan bu güller ebruli sanatını andıran bir görünüme sahiptir. İnce bir ağaç ve gövdesi baston şeklini andıran güllere ise baston gül denilmektedir.

Gül Çeşitleri ve Anlamları

Renklerine göre güllerin farklı anlamları bulunmaktadır.

Beyaz Renk Gülün Anlamı: Masumiyetin ve saflığın göstergesi olan beyaz güller seni özledim, seni düşünüyorum, yeni bir başlangıç anlamları taşımaktadır.

Kırmızı Renk Gülün Anlamı: En fazla sevilen ve hediye edilen kırmızı güllerin anlamı renginden de anlaşılacağı üzere aşkı simgelemektedir. Kırmızı gül sevgiyi, tutkuyu ve aşkı ifade etmektedir.

Pembe Renk Gülün Anlamı: Sempatiklik, hayranlık, nezaket anlamlarını ifade etmektedir. Pembe renk güller genellikle arkadaşa, eşe, dosta gönderilmektedir.

Sarı Renk Gülün Anlamı: Romantiklik anlamına gelen sarı gül ayrıca arkadaşlık ilişkilerini de simgelemektedir. Yeni evliler, okul mezunları, hasta ziyaretleri gibi günlerde sarı renk gül gönderilmektedir.

Mavi Renk Gülün Anlamı: Mavi gül gizem, imkansızlık anlamlarını taşır. Çünkü mavi gül beyaz renkteki güllerin renklendirilmesi ile elde edilmektedir. Oldukça güzel bir görüntüsü olan mavi renk güller genellikle toplu aranjmanlarda sıkça kullanılmaktadır.

https://www.youtube.com/watch?v=uVplCbwmm98
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ