Gümüş Çatal Kaşıkların Temizliği

Gümüş Çatal Kaşıkların Temizliği

Gümüş artık sofra tasarımlarında da kullanılıyor. Görsel olarak çok asil dursa da zamanla kararma yapması ya da çizilmesi ortak problemimiz. Gümüş mutfak setlerimizi ilk aldığımız zamanki haline getirmenin pek çok yöntemi vardır.

gumus-catal-kasiklarin-temizligi-4

Karbonatı gümüşlerinizde kullanabilirsiniz. Tencerenize yarısına kadar su doldurun ve kaynatın. Alüminyum folyoya gümüş çatal bıçaklarınızı sarın ve tencereye koyun. Ocağın altını kapatın. Karbonatı tencereye atın. 5 dakika bekleyip alüminyum folyoları tencereden alın. Son olarak da gümüşlerinizi bir bezle ovalayın.

gumus-catal-kasiklarin-temizligi-3

Yine tencerede su kaynatın; içine soda ve tuz ilave edin. Çatal bıçakları içine atıp 15  dakika kaynatın. İçinden aldıktan sonra fırçayla temizleyin.

Gümüş çatal bıçaklarınızda oluşan lekeler ve kararmalara karşı en etkili yöntemlerden biri de limonlu soda kullanmaktır. Silme işlemini yapacağınız bezi limonlu sodaya batırıp, gümüşlerinizi bununla ovalayın.

gumus-catal-kasiklarin-temizligi-2

Gümüş çatal bıçaklarınızı ılık suda ve fosfat içermeyen deterjanla yıkamalısınız. Yıkarken lastik eldiven kullanın ve diğer metallerle birlikte yıkamayın. Kurularken de pamuklu bez kullanın.

Ayrıca ketçap da kullanılabilir. Ketçabı kağıt havlunun üzerine sıkın. Kararmış gümüş çatal bıçaklarınıza sürün. Gümüşü iyice ovun. Biraz üzerinde kaldıktan sonra gümüşünüzü ılık su ile durulayın.

Hepimizin evlerinde bulunan camsil de gümüş temizliğinde kullanılır. Eğer gümüş çatal bıçaklarınızı düzenli olarak camsille temizlerseniz, kararmalarını engellersiniz.

gumus-catal-kasiklarin-temizligi-1

20 gram sodyum hiposulfat ve 100 ml suyu karıştırın. Bu suya bezi batırıp gümüşlerinizi bununla silin.

Diş macunu kullanarak gümüşlerinizi en iyi şekilde parlatabilirsiniz. Gümüş çatal bıçağınız üzerine diş macununu sıkın. Kullanmadığınız bir diş fırçası bulup macunu köpürtün. Kuru bir bez ile macunu temizleyin.

1 bardak su, amonyum klorür alkol ve diş tozunu karıştırın. Çatal bıçağınıza sürüp, nemli bir bez ile temizleyin. Sonra çatal bıçağınızı sıcak suda durulayıp kurulayın.

gumus-catal-kasiklarin-temizligi-5

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ