Günlük Protein İhtiyacı Nasıl Hesaplanır?

Günlük Protein İhtiyacı Nasıl Hesaplanır?

Sağlıklı beslenmenin en önemli gereklerinden olan proteinler aslında günlük olarak tükettiğimiz pek çok besinde bulunur. Ancak sağlıksız beslenen, dengeli beslenmeyi yaşam şekli haline getirmeyen kişilerde protein eksikliği sorunu ile karşılaşılır. Her bireyin tüketmesi gereken günlük protein ihtiyacı vardır. Bu nedenle günlük alınması gereken protein ihtiyacının ne kadar olduğu ve nasıl hesaplandığı da sıkça merak edilir. Ayrıca spor yapanların ve diyet yapanların alması gereken günlük protein de farklıdır.

gunluk-protein-ihtiyaci
Günlük Protein İhtiyacı

Günlük Protein İhtiyacı Neden Önemli?

Proteinli Yiyecekler ve Besinlerin Protein Değerleri konulu yazımız bu konuyla ilgilenen takipçilerimiz tarafından ilgiyle okunmaya devam ediyor. Günlük protein ihtiyacı ne kadar olduğu konusuyla birlikte yediklerinizin protein değerlerinin ne kadar olduğunu da bilirseniz işiniz kolaylaşacaktır. Protein neden gerekli? Proteinler vücudumuzdaki hücreler için hayati önem sahiptir. Hücre içindeki iskeleti oluşturur, hormonların ve sinyallerin iletimini sağlarlar. WHO olarak kısaltılan Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamalarda spor yapmayan ve az hareketli yaşama sahip olan kişiler için günlük protein alımı ne kadar olması gerektiği bildirilmiştir. Bu bilgiler yazının devamındadır. Düzenli spor yapan kişilerin belirtilen miktarlardan daha fazla günlük protein alması gerektiği de aynı bilgilerde yer almaktadır.

gunluk-protein-ihtiyaci
Günlük Protein Hesaplama

Günlük Ne Kadar Protein Alınmalı? Protein Hesaplama!

Öncelikle belirtilmesi gereken günlük protein ihtiyacı karşılanırken bu alımın öğünlere dağıtılması ve gün içinde düzenli alınmasıdır. Bunun yolu da sağlıklı ve düzenli beslenmeden geçmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyesi sağlıklı her birey için kilo başına 0.8 gram ile 1 gram arasında günlük protein alımı gerektiği yönündedir. Örnek vermek gerekirse 70 kilo ağırlığında olan bir kişinin günde ortalama 56 gram – 70 gram arasında protein alması gerekiyor. Ancak bu protein hesaplaması sağlıklı ve egzersiz yapmayan kişiler için geçerli. Uzmanlar bu rakamların kişilerin yaşam alışkanlıklarına ve sağlık durumlarına göre değişkenlik gösterdiğini, sporcularda, bazı hastalarda daha fazla günlük protein alımı gerektiğini belirtiyorlar.

gunluk-protein-ihtiyaci
Günlük Alınması Gereken Protein
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ