Proteinli Yiyecekler ve Besinlerin Protein Değerleri

Proteinli Yiyecekler ve Besinlerin Protein Değerleri

Protein vücut hücrelerimizi oluşturan temel yapı taşı olduğu için oldukça kıymetlidir. Uzmanlar kadınların günlük 46 erkeklerin ise günlük 56 gram protein tüketmeleri gerektiğini savunmaktadır. Proteinin ana kaynakları et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, balık,  yumurtadır. Protein sayesinde organlarımız işlevlerini gerektiği gibi yerine getirmektedir. Alyuvarlar ve akyuvarların oluşumu için proteine gerek duyulmaktadır. Yaraların iyileşmesine, çocukların gerektiği gibi büyümesine, cilt sağlığına, hafızanın güçlenmesine, saç ve tırnakların uzamasına kadar birçok alanda etkilidir.

Proteinli yiyecekler ve protein değerleri hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse aşağıdaki gibidir:

  • Yoğurt protein bakımından en zengin besinler arasında yer almaktadır. Özellikle de 6 ayı doldurmuş bebekler, gelişim çağında olan çocuklar düzenli olarak her gün bir kase yoğurt tüketmeleri gereklidir. 170 gram yoğurdun içerisinde 15-20 gram arası protein bulunmaktadır. Günlük olarak 1 su bardağı kadar yoğurt tüketmek günlük protein ihtiyacınızın yarısından fazlasını karşılamaktadır.

Proteinli Yiyecekler ve Besinlerin Protein Değerleri

  • Yumurta yine protein açısından oldukça zengin bir besindir. Bir adet büyük boy yumurtanın içerisinde 6.3 gram protein bulunmaktadır.

Proteinli Yiyecekler ve Besinlerin Protein Değerleri

  • Tavuk protein içeren besinler arasında yer almaktadır. Günlük olarak derisi çıkarılmış 90 gram tavuk tüketmek protein ihtiyacınızın 27 gramını karşılar.

  • Mercimek bitkisel protein kaynaklarından biridir. 1 su bardağı haşlanmış mercimeğin içerisinde 18 gram protein bulunmaktadır. Mercimek içinde bulundurduğu diğer vitamin ve minareler ile oldukça sağlıklıdır.

  • Süt protein denilince ilk akla gelen besinler arasında yer almaktadır. Bir su bardağı süt yaklaşık olarak 8.3 gram protein içermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ