Güzel Saçlarla Uyanmak İçin İpuçları

Sağlıklı ve güzel saçlar herkesin hayalidir. Çok dikkat çeken ve her daim göz önünde olan saçların sağlıklı ve bakımlı görünmesi herkes için önemlidir. Her şeyden evvel herkes, aynaya baktığında ışıl ışıl ve güzel saçlar görmek ister. Bu nedenle güzel saçlarla uyanmak için ipuçları gereklidir. Birkaç basit doğal tarih ve dikkat edilecek noktalarla güzel saçlara sahip olmak mümkündür.

Saçlar kişilerin yaşayan parçalarıdır. Özen ve ilgi isterler. Saçlar çok fazla işleme maruz kalır. Bu nedenle zayıflar ve yıpranır. Bu nedenle doğal, yumuşak ve bakımlı saçlara sahip olunması için özen gösterilmesi ve birkaç ayrıntıya dikkat edilmesi gerekmektedir. Saçları sadece temiz tutmak yetmez. Saçları fırçalamak basit ama çok fayda sağlayan bir uygulamadır. Günde birkaç kez fırçalanan saç, kafa derisinde kan dolaşımını iyileştirir. Bu iyi kan dolaşımı da saç uzamasında ve canlılığında olumlu etki sağlar. Aynı zamanda fırça kadar soğuk su da saç için iyi bir dosttur. Sıcak su saçın kuru ve mat görünmesini sağlar.

Yeteri kadar soğuk veya ılık bir su ile yıkanan saçlar, daha parlak ve canlı bir görünüme kavuşur. Bu nedenle sıcak sudan uzak durmakta fayda vardır.

Basit Uygulamalar ile Saçlarda Pırıltıyı Yakalamak Mümkündür

Sıcak su gibi, saçların aşırı sıcağa maruz kalması da olumsuzluk oluşturur. Kafa derisi kuruyarak, saçlar parmaklığını ve canlılığını kaybeder. Sıcaklık oluşturan maşa, düzleştirici, kurutma makinesi gibi şeyler saçları yıpratır ve zayıflatır. Kullanmamak en faydalı olanıdır. Fakat kullanılacak durumlarda da saçlara yeteri kadar nem sağlayan bakımlar yapılmalıdır. Aksi halde saçlar zamanla çok kötü bir hal alabilir. Saç düğümleri de saçların kırılmasına neden olabilir. Çünkü insanlar böyle sorunlarda fırçalamayı denerler. Bu işlem saçları kırar. Bunun yerine düğüm olan yere az miktarda Hindistan cevizi yağı uygulanabilir. Birkaç dakika bekledikten sonra, düğüm sorunundan kolayca kurtulma sağlanabilmektedir. Aynı zamanda saç kırılması demişken, saçların uçlarının sık sık kestirilmesi de çok önemlidir. Uçlar zamanla hasar gördüğünden kötü görüntüye yol açar. Bu nedenle ortalama iki ayda bir saç uçları kestirilmelidir.

Saçlar için beslenmenin önemi de büyüktür. Meyce, sebze, kuruyemiş tüketimi artırarak balık ve süt ürünlerinde de aynı artış sağlanmalıdır. Ayrıca pek çok şeyde olduğu gibi bol bol su içmek de çok önemlidir. Güzel saçlarla uyanmak için ipuçları aslında bu kadar basittir. Düzenli uygulamalar  ve dikkat edilecek birkaç nokta sayesinde ipeksi ve yumuşak saçlara kavuşmak mümkündür. Özetle sağlıklı saçlar için şunlar yapılmalıdır:

  • Fırçayla ve soğuk su ile dost olun.
  • Saç uçlarınızı düzenli kestirin.
  • Dengeli ve sağlıklı beslenin.
  • Bol bol su için.
  • Sıcaklık sağlayan saç aletlerinden uzak durun.
  • Saçlarınızın nem ayarına dikkat edin.

 

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ