Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar? Halıdaki Lekeleri Çıkartmak!

Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar? Halıdaki Lekeleri Çıkartmak!

Halıda oluşan çeşitli lekelerin nasıl çıkartılacağı kadınların merak konuları arasında yer alıyor. Halıdan leke çıkartma yöntemleri olarak pek çok bilgi sıralanıyor. Canimanne.com olarak Halı Temizleme Yöntemleri – Pratik Bilgiler konulu yazımızda biz de bu bilgileri verdik. Ancak halıdaki lekeler nasıl çıkar konusunu öğrenmeden önce halıya bir şey döküldüğünde leke oluşmaması için neler yapılacağı da önemlidir. Yazının devamından halıdan leke çıkartmak için hangi malzemelerin kullanılacağının yanı sıra diğer bilgiler de öğrenilebilir.

halidaki-lekeler-nasil-çikartilir-1
Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Halıdaki lekeler nasıl çıkar denince bu konunun lekelere göre ele alınması gerekir. Her lekenin çıkartma yöntemi farklıdır. Evde kendiniz uygulayacağınız yollarla halıda oluşan lekeleri çıkartabilirsiniz.

Halıdaki yağ lekesi için çok az suyla hamur haline getirilen karbonat uygulanabilir. Karbonatı lekenin üzerine sürün, 15 dakika bekleterek elektrik süpürgesi ile kalıntıları çekin.

Halıdaki mürekkep lekesi için lekenin üzerine tıraş köpüğü sürün ve ıslak bir süngerle ovalayın. Tıraş köpüğü yerine saç spreyi ile aynı işlem yapılabilir.

Halıdaki çay lekesi ve halıdaki kahve lekesi için sirke, bulaşık deterjanı ve su karıştırılır. Leke bu karışımla silinir.

Halıdaki kan lekesi için yine karbonat uygulamak fayda edebilir.

Halıdaki çamur lekesi için halının üzerindeki çamurun kurumasını bekleyin. Daha sonra çamaşır deterjanı suyla karıştırarak çamurun üzerine sürün.

Halıdaki meyve suyu lekesi çıkartmak için önce dökülen meyve suyunu üzerine bir havlu veya peçete basarak alın. Daha sonra ılık suyla silin. Bu işlemi leke çıkana kadar tekrar edebilirsiniz.

halidaki-lekeler-nasil-çikartilir-1
Halıdaki Lekeleri Çıkartmak

Halıdaki Lekeleri Çıkartmak için Tavsiyeler!

Halıdaki lekeleri çıkarmak için ayrıca aşağıda sıraladığımız tavsiyelere de uyabilirsiniz. Halıdaki lekeler nasıl çıkar? İşte bu yöntemleri uygularsanız çıkar…

  • Halıda leke oluştuğunda beklemeyin, hemen uygun yöntemle müdahale edin.
  • Halıdaki lekeler için kimyasal maddeler kullanmayın.
  • Lekenin halıdan emilmesini sağlayın. Dökülen şeyin üzerine bir bez ya da peçete basın.
  • Halıdan leke çıkartmak için uyguladığınız yöntemi birden fazla kez sonuca ulaşana kadar uygulamaya devam edin.
  • Halılardaki lekeler her neyle siliniyor olursa olsun lekenin içinden dışına doğru değil, dışından içine doğru silin. Dışa doğru silmek lekenin daha çok yayılmasına yol açar.
halidaki-lekeler-nasil-çikartilir-1
Halılardaki Lekeler Nasıl Çıkar?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ