Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

Uzun süredir beklediğiniz o güzel haberi aldınız demek ki sonunda. Siz artık anne adayısınız, peki dikkat etmeniz gereken kurallardan haberiniz var mı? Olmadığını düşünerekten sizlere yardımcı olmanın her yolunu deneyeceğimden emin olabilirsiniz. Normal yaşantınızı bir kenara bırakıp artık her şekilde dikkat etmeniz gereken birçok durumumuz var. Hamilelikte yalnızca kendinizi düşünme faslınız bitmiştir. Artık iki canlı olduğunuza göre kendinizden çok karnınızdaki bebeğini düşünmeniz gerekecek, ona göre beslenmelerinize dikkat edeceksiniz. Hormonlarınızın günden güne değişecek olma fikri sizleri korkutmamalı bunların yanı sıra çok güzel faydaları olacağını söylemeden de edemeyeceğim.

hamilelikte-dikkat-edilmesi-gereken-onemli-noktalar-5

Hamilelikte dikkat edilmesi gereken konulardan biri alınan ilaçlardır. Çünkü bu dönemde alınan ilaçlar sadece anneyi değil bebeği de etkilemektedir. Bu yüzden doktorunuza başvurmadan ağrı kesici dahi içmemeniz gerekiyor. Doktorunuzun sizin için verdiği ilaçları aksatmadan içmenizde gerektiğini unutmayınız lütfen. Bunların yanı sıra beslenmenize de dikkat etmeniz gerekiyor.

hamilelikte-dikkat-edilmesi-gereken-onemli-noktalar-4

Annenin hem normal miktarda ve normal hızda kilo alması için, hem de bebeğin gerekli besin maddeleri alması için gereklidir. Gebelik sırasında kesinlikle alkol, sigara ve bunun gibi zararlı maddeler kullanılmaz. Sağlıklı bir bebek ve anne olarak kalmak istiyorsanız, bunlardan uzak durmanız gerekir.

hamilelikte-dikkat-edilmesi-gereken-onemli-noktalar-3

Her insanın dikkat etmesi gerektiği gibi hamilelikte daha çok üstüne durulması gerekenlerden biriside temizlik kurallarıdır. Çünkü oluşabilecek her türlü hastalık riskine karşı bebeği de etkileyecektir. Özellikle diş bakıma çok önem verilmesi gerekiyor, hamilelik döneminde dişlerinizin çürüme ihtimali daha yüksektir.

hamilelikte-dikkat-edilmesi-gereken-onemli-noktalar-1

Hamilelikte vücudu sıkmayan kıyafetler tercih edilmeli, yüksek topuklu ayakkabılar tercih edilmemelidir. Yolculuklar da muhakkak emniyet kemeri takılması gerekmektedir. Hamilelikte dikkat edilmesi gereken kurallara uyduğumuz takdir de her hangi bir sorunla karşılaşmadan rahat bir dönemden geçmesini sağlayacaktır. Doktorunuzun tavsiyelerine uyarak hareket ederseniz sorunsuz bir hamilelik dönemi atlatacaksınız.

hamilelikte-dikkat-edilmesi-gereken-onemli-noktalar-2

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ