Hamilelikte Doğru Beslenme

Hamilelikte Doğru Beslenme

Hamilelik dönemi boyunca beslenmeye ekstra özen göstermek gerekir. Sağlıklı beslenme bebeğin gelişimi için çok büyük önem taşır.

Hamilelikte ilk haftalar boyunca mide bulantısı olabilir. Bunu önlemek için muz ve haşlanmış patates tüketmek önerilir. Ayrıca baharatlı ve aşırı tuzlu besinlerden uzak durmak da gerekir. Bebeğin gelişimi için dengeli beslenmek olmazsa olmazlar arasındadır. Yoğurt, süt ve peynir vb. besinler tüketilmelidir. Bebeğin zeka gelişimi için de çinko ve omega 3 oldukça önemlidir. Ceviz, badem gibi bol proteinli kuruyemişler de önerilir. Hamilelikte kabızlık ve ödem gibi sorunlar da meydana gelebilir. Bu sorunları önlemek için doğru besinleri tüketmek gerekir. Kuru incir, et, maden suyu, zeytinyağı, kivi, şeftali, kavun önerilen besinler arasındadır. Hamilelik süresince günde 3 ana ve 3 ara öğün önerilir. Ortalama olarak günlük 2500 kalori almak yeterlidir. Ayrıca bol bol su içilmelidir.

Hamilelikte Kahve Tüketimi

Hamilelikte şekersiz olarak 1 fincan kahveye izin verilir. Fakat daha fazlası kahve tüketmek önerilmez. Fazla kahve tüketimi tansiyonu etkileyebilir. Hamilelikte yeşil çay da dikkatli bir şekilde tüketilmelidir. Yeşil çay biraz kafein içerdiğinden 1 bardaktan fazla önerilmemektedir.

Hamilelikte spor yapmak bebeğin gelişimi açısından son derece önemlidir. Bol doğa yürüyüşleri yapılabileceği gibi pilates ve yoga da denenebilir. Fakat spor mutlaka doktara danışılarak yapılmalıdır. Eğer riskli bir durum varsa spor doktor kontrolünde ve ölçüsünde yapılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ