Havuç Hakkında Her Şey

Havuç Hakkında Her Şey

Özellikle salatalarımızın içerisinde kullandığımız havuç oldukçu besleyicidir. A,B,C,D,E ,K vitaminleri; fosfor, potasyum, sodyum, çinko, manganez gibi mineraller bulundurmaktadır. Ayrıca; hemoglobin ve eritrosit gibi kan hücrelerini çoğalmasını sağlayarak kansızlığa karşı yararlıdır.

İçerisinde bolca lif olduğu için kabızlık gibi bağırsak problemlerine karşı faydalıdır. Doku onarımını sağlayarak yaşlanma karşıtı etki gösterir. Ağız yaraları ve bağırsak kanamaları için faydalıdır. Prostat, rahim ağzı, mesane, yemek borusu, meme ve kalın bağırsak gibi kanser türlerini büyük oranda azaltıcı etkisi vardır. Hormonları etkinleştirerek cinsel isteği, cinsel gücü arttırır ve iktidarsızlığa çözüm olmaktadır. İltihaplı yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Karaciğer yağlanmasına karşı koruyucu etkiye sahiptir. Gastrit, ülser gibi mide hastalıklarının tedavisinde tüketilmesi yarar sağlar. İştah açıcı özelliği de bulunmaktadır. Havuç, suyuyla birlikte ıspanak suyu kullanıldığında uyku problemlerini azaltıcı etkisi vardır. Saç ve tırnak uzaması, sivilce gibi sorunlarda kullanılmasında fayda sağlar. Balgam söktürür, öksürüğe karşı faydalıdır; astım bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıklarında olumlu etkiye sahiptir.

İçerisinde bolca bulunan A vitamini sayesinde gece körlüğü gibi göz rahatsızlıklarına karşı koruyucu etkiye sahiptir. Şişkinliği engeller ve ağrı kesici özelliğe sahiptir. Tiroit bezinde oluşan sıkıntıların çözüm bulmasına yardımcı olur. Baş ağrılarını önleyici etkisi vardır. Cilt lekeleri, cilt kurulukları ve sedef gibi cilt rahatsızlıklarına karşı korunmayı sağlar. Kandaki yağ oranını düşürerek kolesterole iyi gelir böylece; kalp krizi gibi kalp rahatsızlıklarını önleyici etkiye sahiptir.

İçerisindeki A ve E vitaminleri sayesinde çocuk gelişiminde fayda sağlar. Bu nedenle; gebelere havuç tüketilmesi önerilir. İdrar söktürücü etkisi vardır. Safrayı sulandırarak karaciğer sağlığının korunmasında etkilidir. Hızlı düşünmeyi sağlar ve beyni güçlendirerek hafızayı kuvvetlendirir.  Böylece; Alzheimer gibi hastalıklara karşı koruyucu etki gösterir. İçerisinde bulundurduğu kalsiyum minerali, D vitamini sayesinde diş ve kemik sağlığı için faydalıdır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ