Her Derde Bir Baharat

Her Derde Bir Baharat

Baharatlar Türk mutfaklarının olmazsa olmazıdır. Damak tadımıza hitap eden, yemeklerimize lezzet katan baharatların; aynı zamanda bir çok soruna iyi geldiği hep söylense de, ayrıntılarını öğrenmek, lezzet dışında da faydalanmak oldukça önemlidir.

-Karabiber: Mideyi ısıtır, iştah açar, hazmı kolaylaştırır. Enerji verir, zindelik sağlar. Şeker  hastalığına iyi gelir. Sinirleri kuvvetlendirir.

her-derde-bir-baharat-5

-Kekik: İdrar söktürücüdür. Bedeni kuvvetlendirir, hazmı kolaylaştırır. Kandaki şeker miktarını azaltır, kolestrol miktarını düzenler, Öksürüğe iyi gelir, balgam söktürür.

-Safran: Parkinson gibi nörolojik bozuklukları önler.

her-derde-bir-baharat-4

-Zencefil: Kanın temiz kalmasını sağlar. İştah açıcıdır. Mide ağrılarına, hazımsızlığa iyi gelir. Baş ağrılarına iyi gelir. Solunum yollarını açar. Kalp ritmini düzene sokar. Yatıştırıcı ve gaz söktürücüdür. Bağırsak bozukluklarını giderir.

-Zerdeçal: Unutkanlığa iyi gelir. Gaz ve idrar söktürücüdür. Karaciğer için faydalıdır. Soğuk algınlığı ve astıma iyi gelir. Deri rahatsızlıklarına iyi gelir. Solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi eder.

her-derde-bir-baharat-3

-Tarçın: İştah açar. Kan şekerini düzenler. Adet ağrılarına iyi gelir. Ferahlık verir. Öksürüğü ve ishali keser.

-Kimyon: Anne sütünü arttırır. Antioksidan kaynağıdır. Mide krampları ve şişkinliğe iyi gelir. Cilde ve saça iyi gelir.

-Karanfil: Mikropları öldürür. Hazmı kolaylaştırır. İştah açar. Ağız kokusunu giderir. Ateşi düşürür. Balgam söktürür.

-Anason: Mide ve bağırsak gazlarına faydalıdır. Astım ve nefes darlığına iyi gelir. Adet düzensizliklerini giderir. Baş ağrısına iyi gelir. Kalbi kuvvetlendirir. İştahsızlığı giderir.

 

her-derde-bir-baharat-2

-Rezene: Kan basıncını düşürür. İştah açar. Gözlere iyi gelir. Sindirime yardımcı olur. Adeti düzene sokar. Anne sütünü arttırır. Kalp hastalıklarına iyi gelir.

-Pulbiber: Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Ağrıları keser. İştahı kapatır. Hastalıkları önler.

-Sumak: Diş eti ve boğaz hastalıklarını engeller. Antiseptiktir. Hazmı kolaylaştırır, ishali keser. İdrar kaçırma rahatsızlığına iyi gelir. Damarları büzerek kanamayı durdurur.

her-derde-bir-baharat-1

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ