HES Kodu Nasıl Alınır? HES Kodu Alma

HES Kodu Nasıl Alınır? HES Kodu Alma

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını sonrasında Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen HES kısa adlı Hayat Eve Sığar uygulamasıyla birlikte milyonlarca kişi seyahat engeli yaşamamak için HES Kodu nasıl alınır sorusunu merak ediliyor. Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamada HES mobil uygulamasıyla seyahat edilebileceğini söylemişti. HES sosyal hayatı kontrol altına alan, hangi bölgeye gidileceğini, hangi alanlarda riskin yüksek olduğunu gösteren bir uygulamadır.

HES Kodu Neye Yarar?

Hayat Eve Sığar uygulamasından alınan HES Kodu gidilecek mekanların, bireysel görüşmenin, şehirler arası yolculuğun veya kurum ziyaretlerinin ne derece risk taşıyıp taşımadığının bilgisini verir. Riskin çok veya az olduğunun bilgisini verdiği gibi salgının takibini de sağlar. Sağlık Bakanlığı’nın bu konu hakkındaki açıklamasına göre; seyahatlerde bir süredir HES Kodu uygulaması kullanılıyor. HES Kodu alma oldukça basittir. Bu kod alınarak ve kod kullanılarak kişinin seyahat firması tarafından sağlık kontrolleri sağlanmakta ve onay buna göre verilmektedir. Eğer kişinin seyahat sonrasında koronavirüs testi pozitif çıkarsa yolculuk ettiği kişiler uyarılıyor ve temasta bulunduğu her yer karantinaya alınıyor.

blank

HES Kodu Nasıl Alınır?

  • HES Kodu alma işlemi SMS veya Hayat Eve Sığar uygulamasıyla yapılabilir.
  • Bunun için öncelikle HES yani Hayat Eve Sığar uygulaması akıllı telefonlara yüklenir. Sonrasında uygulamaya tıklanarak “HES Kodu işlemleri” menüsüne girilir.
  • Daha sonra HES Kodu Oluştur bölümüne girilir.
  • Kodun kullanılacağı süre seçilir ve kod oluşturulur.
SMS ile HES Kodu Alma

SMS ile HES Kodu Alma Nasıl Olur?

  • HES yazıp aralarında boşluk olması şartıyla TC Kimlik numarası, nüfus cüzdanı seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi yazılıp 2023’e kısa mesaj yollanarak HES Kodu alınabilir.

HES kodu alma işleminde HES kodu geçerlilik süreside belirlenir. Bilet alınacağı sıra en az 7 gün önceden alınır.

Canimanne.com sitemizde yer alan sayfalardan biri olan Gerçek Oltu Taşı Nasıl Anlaşılır? Oltu Taşı Özellikleri başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ