Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırık Nasıl Geçer?

  Hıçkırık birçoğumuzun maruz kaldığı durumlardan biridir. Nasıl geçtiği konusunda birçok rivayet olmasıyla beraber bilimsel verilerde bulunmaktadır. Özellikle de yeni doğmuş olan bebekler sık sık hıçkırığa yakalanırlar.

hickirik-nasil-gecer-5

Hıçkırığa neden olan birden fazla tıbbi neden vardır. Bunların büyük bir çoğunluğu zararsızdır. Bazı ilaçlar dahi hıçkırık tutmanıza neden olabilir. Gülmek, fazla alkol almak, hızlı yemek yemekte hıçkırık tutmasını tetikleyen etkenler arasında yer almaktadır. Hıçkırıktan kurtulmak için nefes tutmak, korkutmak gibi ilginç yöntemler kullanılmaktadır. Bunların tıbbi dayanağı bulunup, bulunmadığı bilinmemektedir.

hickirik-nasil-gecer-4

  Hıçkırıktan kurtulmak için birçok farklı yöntem denenmektedir. Bunlardan en çok tercih edilen ise nefes tutmaktadır. Nefesinizi tutarak veya bir kese kağıdının içinde nefes alarak hıçkırığınızı engelleyebilirsiniz. Bu yöntem çoğu zaman işe yaramaktadır. Ancak araştırma yapanlar bunun tam olarak nedenini bilmemektedir. Bazı araştırmacılar vücudun dikkatini başka yere kaydırmanın iyi geldiğini söylemektedir. Bazıları ise hıçkırığa düşük karbondioksitin sebep olabileceğini, nefes tutarak karbondioksit seviyesinin düzeldiğini ve bu yüzden hıçkırığın geçtiğini söylerler.

hickirik-nasil-gecer-3

  Hıçkırığı geçiren yöntemler çoğu kişinin bildiği yöntemlerdir. Bunlardan bazıları ise şu şekildedir. Su yudumlamak, limon yemek veya buz ısırmak gibi yöntemlerde hıçkırıktan kurtulmanız için yeterli olabilecek yöntemlerden biridir.

hickirik-nasil-gecer-2

Parmaklarınızla kulaklarınızı tıkamak, elleriniz ile göz kapaklarınıza basınç uygulamak da hıçkırığınızı geçirebilecek diğer yöntemlerden biridir. Aynı zamanda hıçkıran kişiyi korkutmak da bu yöntemlere eş değer olarak bilinmektedir. Sizde bu yöntemlerden herhangi birini kullanarak hıçkırığın etkisinden kurtulabilirsiniz. Hıçkırık çoğu kişiyi özellikle de topluluk arasında çalışanları oldukça rahatsız etmektedir. Bu çözüm yollarını deneyerek olumlu sonuca ulaşabilirsiniz. Bu yöntemlerin yanı sıra birçok yöntem ve çözüm yolları da denenmektedir. Ancak en bilinenleri ve en çok tercih edilen hıçkırığın çözüm yollarını sitemizde sizler ile paylaştık.

hickirik-nasil-gecer-1

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ