Yeni Oda Takımı Örnekleri

Yeni Oda Takımı Örnekleri

Eski zamanlarda hanımlar çalışma hayatında bu kadar aktif olmadıklarından, ev işlerinden arta kalan zamanlarda el işleri yaparak oyalanır ve ürettiklerini evlerinde sergilerlerdi. Konfeksiyon işlerinin de bu kadar gündemde olmamasından dolayı özellikle mobilyalarını süslemek için tığ işi danteller tercih edilirdi. Ciddi bir emek ve zaman gerektiren bu el işleri hanımları çıkardıkları işler sonucunda mutlu eder, gururlandırırdı. O zamanlar dantel oda takımı modelleri şartlar gereği sadece elden ele yayılır, öğrenilirdi. Yani komşunun yaptığı bir dantel motifi sizin oda takımınızın örneği olurdu.

Yeni Oda Takımı Örnekleri

Hanımların dantele olan ilgisini keşfeden bazı örgü dergileri sayfalarını tığ işi oda takımı örnekleri ile donatmaya başlamıştı. Ancak tüm bu gelişmelere rağmen motif ve örnek çeşitleri şimdiki zamanda yanından bile geçemeyecek kadar kısırdı desek abartmış olmayız. Tüm bu yeni gelişmelere rağmen kolay dantel yapımı için hanımlar yakın çevrelerindeki dantel bilen dostlarından yardım almayı asla bırakmamıştır. Oda takımı dendiğinde akla iki küçük bir büyük parçadan oluşan üçlü takımlar gelir. Genellikle salon sehpalarında veya yatak odalarında kullanılan bu üçlü takımlar iki oda arasında gezinir dururdu.

Üç parçalı takımlara zaman içerisinde vitrin peçeteleri, masa örtüleri veya kırlent dantelleri de eklenerek tam takım oluşturulurdu. Günümüzde de aynı mantıkla dantel ören hanımların tek farkı, eski kadınlara göre daha kolay motifli örnekler seçmeleridir. Kadınlar artık çalışma hayatında en az erkekler kadar iyi mevkilerde başarıyla olduklarından el işleri için çok fazla zaman ayıramamaktadır. Dantelsiz ev olmaz diye düşünen hanımlar da eskinin ağır ve zahmetli tığ işlerini örmek yerine, sade ve modern görünüşlü basit modelleri örmeyi tercih ediyorlar haklı olarak.

Dantel, tığ işi, çeyizlik dantel modelleri hepsi ve daha fazlası için linke tıklamayı unutmayınız. Bizleri sosyal hesaplarınızda beğeni, paylaşımlarla desteklerseniz çok mutlu oluruz video anlatımların devamlılığı için paylaşımlarınız oldukça değerlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ