İstiridye Şal Yapımı

El örgüsü şallar birçok hanımın dolabında vazgeçilmez bir yere sahip. Haksız da sayılmazlar, şallarda kullanılan malzemeye göre her mevsim kıyafetlerin üzerinde saltanatlarını sürmeye devam ediyorlar. El örgüsü deyince tığ işlerinin yerinin ayrı olduğu da yadsınamaz. Eğer hala tığ işi el örgüsü bir şalınız yoksa bir an önce tığ işi şal modelleri ile ilgili dokümanları gözden geçirmeye başlamalısınız. Elinizde daha önceden kalmış yün ipleriniz varsa onları değerlendirebilir ya da seçeceğiniz yeni bir renk ve iple şalınızı örmek için ilk adımı atmış olursunuz.

istiridye-sal-yapimi-4

Tığ işi örgüler arasında kolay şal yapımı söz konusu olduğunda; örülmesinin basit ve hızlı olması, çabuk üremesi, kullanıldığı her ortam ve kıyafette şıklığı doruğa taşımasından; hanımların ilk tercihleri arasında istiridye modeli geliyor. Üçgen ya da yarım daire formlarına daha uygun olan bu modeli; yaz, kış kıyafetlerinizin tamamlayıcısı olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

istiridye-sal-yapimi-3

Şalınızı kullanacağınız kıyafetler ve mevsimi baz alarak iplik seçiminizi yapmalısınız. Bahar ve yaz ayları için daha çok koton ve penye türü pamuklu ipleri seçerken, kış aylarına yün ağırlıklı ipler doğru seçim olacaktır. Angora iple yapacağınız istiridye şalınızı her mevsim rahatlıkla kullanabileceğinizi de hatırlatmak isteriz.

istiridye-sal-yapimi-2

İstiridye modeli şal yapımı için öncelikle hangi formda öreceğinize karar vermeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Üçgen şeklinde öreceğiniz şalınızın başlangıcını, yarım daire formundan daha uzun tutmanız gerektiğini unutmamalısınız. Modelinizin motiflerinin büyüklüğünü de ipinizin kalınlığı ve tığınızın numarasıyla ayarlayabileceğinizi hatırlatırız. Daha önce de bahsettiğimiz gibi örülmesi çok keyifli, çabuk üreyen bir motifle çok şık şallar örebilirsiniz. Tığ işi örgü şal modelleri arasında haklı bir yere sahip olan istiridye örneği, size şık şallar sahibi olma keyfini de yaşatacak.

istiridye-sal-yapimi-1

Sitemizdeki bebek battaniyeleri modellerine de bakmanızı tavsiye ederiz. Site linkimizi ya da beğendiğiniz sayfalarımızın linklerini sosyal medya hesaplarınızda paylaşırsanız seviniriz.

istiridye-sal-yapimi-5

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ