Canım Anne

Japon Balığı Bakımı Nasıldır? Japon Balığı Ömrü

Japon Balığı Bakımı Nasıldır? Japon Balığı Ömrü

Evde bir hayvan beslemek isteyenlerin büyük bir kısmının tercihi olan Japon balıkları rengarenk olmaları, akvaryumun içinde oradan oraya yüzmeleri ile özellikle çocuklar tarafından çok sevilir. Kedi, köpek gibi evcil hayvanların sorumluluğunun daha büyük olması evinde bir hayvan beslemek isteyenlerin Japon balığına yönlendirir. Japon balığı bakımı nasıldır diyenler bu balığın neyle beslendiğini, nasıl bakacaklarını merak ederler. Japon balığı ömrü ne kadar diye de çokça sorulur.

Dünyada Nesli Tükenmiş Hayvanlar Hangileridir? Başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Japon Balığı Bakımı

Japon Balığı Bakımı Nasıldır?

Japon balığı ömrü ne kadar sorusundan önce bu balığın bakımına değinelim. Japon balığı bakımı kolaydır. Bu yüzden evlerimizde bir fanus içinde beslenebilir. Evlerimizde maskot haline gelen bu canlılar bizi izlerken rahatlatır ve bütün stresimizi de alır. Japon balığı bakımı konusunda en önemli nokta yemidir. Bu balıkların iştahı çok acıktır ve doyduklarını anlamazlar. Ne kadar yem verirseniz o kadar yerler. Bu nedenle normalden fazla yem vermemelisiniz. Aksi halde kabız olurlar. Kabız olan Japon balıkları da ölürler. Kabızlık Japon balığı neden ölür sorusunun ilk cevabıdır. Japon balığına günde birkaç tane yem verebilirsiniz. Bu balıkların yemi küçük küçüktür. Birkaç tanesi yeterli olacaktır.

Japon Balığı Ömrü

Japon Balığı Ömrü Ne Kadardır?

Japon balığı bakımı için balığınızın sindiriminin kolaylaşmasını istiyorsanız 10 günde birçok küçük miktarda ıspanak veya kabuklarını soyduğunuz bezelye verebilirsiniz. Bu miktar 1 bezelyenin yarısı kadar olmalıdır. Japon balığı ömrü kabız olmadığı sürece uzar.

  • Balığınıza yem alırken çok fazla almayın. Bitiğinde yeniden alın. Böylece Japon balığına bayat yem vermemiş olursunuz.
  • Japon balığı günde defa ya da 2 defa azar azar beslenebilir.
  • Bu balıklar akvaryumlarını sürekli pisletirler. Filtresiz bir akvaryum kullanıyorsanız günlük olarak suyunu temizlemelisiniz.
  • Japon balığının bulunduğu suyun sıcaklığının 22 derece civarında olması lazım, buna dikkat etmelisiniz.
  • Akvaryumun direk güneş alan bir yerde olmaması gerekir. Ancak günde birkaç saat güneş almalarını sağlayabilirsiniz.
  • Japon balıklarının ölme nedenlerinden biri de suyunun pis olmasıdır. Balığınızı sağlıklı şartlarda beslerseniz ömrünü de uzatabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ