Kadınlarda Protein Tozu Kullanımı

Kadınlarda Protein Tozu Kullanımı

Sporu yaşam tarzı olarak benimseyenler ek gıda takviyesi alma durumları ile karşı karşıya kalabilirler. Bu takviyeler gerek spor hocaları tarafından önerilir, gerekirse kulaktan dolma yaklaşımlarla bireysel olarak kullanılır. Bu gıda takviyeleri protein tozu olarak adlandırılır. Özelliklerde kadınlarda protein tozu kullanımı ile bir kas yığını oluşacağına dair yanlış bir kanı vardır.

Oysa yenilen balık, yumurta, kırmızı et gibi proteinlerle aynı özelliktedir. Protein tozu bu anlamda bir ilaç ya da mucizevi bir ürün değildir. Yalnızca normal beslenme dışında beslenme biçimine katkıda bulunan kaynaklardır. Zaman zaman kadınlar arasında sağlıklı ve fit görünmek adına bu kaynaklara da başvurulabilmektedir. Gün içerisinde sadece salata yiyerek zayıf olacağına inanan bu gruba giren kadınlar aslında sağlık bozmaktan başka, metabolizmayı yavaşlatmaktan başka bir şey yapmamaktadır.

Bu verimsiz beslenme artı alınan protein tozu kullanımı ile yarar yerine zarar getirmektedir. Kas gelişimi için hem beslenmeye hem de yapılan spor düzeyine dikkat etmek gerekir. Protein tozu kullanımı ile aniden şişme gibi bir durum söz konusu değildir. Karbonhidrat alımı kan şekerinde ciddi dalgalanmalar yaptığı için açlık hissi çok fazla oluşur ve tatlı isteği doğar. Bunu bir sabah kahvaltıda kek bir sabah ta bir omlet yiyerek de tartmak mümkündür. Sağlıklı beslenmenin hangisi olduğunu vücut yapısı rahatlıkla belli edecektir.

Sporda fiziksel olarak hayli ağır çalışan erkek ya da kadın beslenmesinin dışında aldığı protein tozu ile yaptığı ağır aktiviteye karşı beslenme limitini bir tutmak adına bir karardır. Bu sebeple kadınlarda protein tozu kullanımı yapabilir. Fiziksel olarak aktif spor hayatı olan bir kadın kaslarını daha kuvvetli tutabilmesi için günlük alacağı protein miktarını gerek günlük yiyecekleri gerekse protein tozu ile dengeleyerek vücut yapısını bozmamaya çalışır.

Protein Tozu Kullanım Yolları

Kadınlar kah yemeklerini aksatma, kah hızlı yiyip gerekli proteini alamama sebeplerinden dolayı yaptıkları spor aktivitesine karşın yetersiz beslenme sonucu metabolizmayı çökertir. Bu sebeplerle kadınlarda protein tozu kullanımı özellikle aktivite öncesi yapılacak smoottielerle çok daha iyi olacağı vurgulanır. Hem sindirimi kolay hem de mideyi bozmayan bir içecek olduğundan kadın için iyi bir seçimdir.

1- Protein tozu kullanımı başka bir gıda tüketilmemesi anlamına gelmez. Aksine dengeli ve düzenli beslenmek gereklidir. Protein tozları asla tek başına bir besin kaynağı değildir.

2- Protein tozu kullanımı kesinlikle doktor kontrolünde dozu ayarlanmalıdır.

3- Protein tozu kullanımının belli bir zararı net olarak verilmese de bazı bünyelerde sivilce ve böbrek taşı oluşma durumlarına sebebiyet verir. Bütün bunların sebebi doz aşımından kaynaklanır. Eğer bilinçli kullanım söz konusuysa büyük bir problem yaşanmaz.

4- Aç karnına protein tozu günlük ihtiyaç olarak etkisi daha büyüktür.

5- Protein tozları diğer protein kaynaklarına göre daha az yağ ve şeker içerdiğinden bilinçli kullanım söz konusu olduğunda sonuç çok iyi olur

 

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ