Kan Bağışının Önemi

Kan bağışı, kan bağışı nasıl yapılır, kan bağışı yapmanın önemi nedir, kan bağışı hakkında her şeyi tüm detayları ile içeriğimizden bulabilirsiniz.

Kan Bağışının Önemi

Kan bağışı hayat kurtaran bir eylemdir. Ülkemizde kan bağışı yapanların sayısı maalesef yeterli sayıda değildir. Kan zor bulunan ve hayat kurtaran bir sıvıdır. Çoğu hasta kişinin kana ihtiyacı vardır. Kan bağışlayarak hayat kurtarabilirsiniz. Hem de sağlığınıza herhangi bir zarar gelmeden bunu yapabilirsiniz. Kan bağışlarken başkasına fayda sağladığınız kadar kendi sağlığınıza da fayda sağlayabilirsiniz. Türkiye’de kan ihtiyacının büyük bir kısmını Kızılay karşılamaktadır. Kızılay’a gidip kan bağışında bulunup hasta insanlara çare olabilirsiniz.

Kan bağışı yapmak için belli bir sağlığa sahip olmanız gerekir. Kan değerleriniz belli bir seviyenin altında ise kan bağışı yapamazsınız. Bu nedenle önce kan değerleriniz ölçülür eğer uygun ise bağış yapabilirsiniz. Kan bağışı yapmadan önce alkol almak, ilaç kullanmamak ve belli bir kronik hastalığa sahip olmamak gerekir.

Kan Bağışının Faydaları

  • Kan hücreleriniz yenilenir.
  • Daha genç ve zinde hissedersiniz.
  • Kalp krizi riski yüzde 90 oranında azalır.
  • Kandaki yüksek yağ oranı seviyesi düşer.
  • Kan bağışı yapmak belli kanser hastalıklarının önüne geçer. Özellikle karaciğer, akciğer, kalın bağırsak kanseri riskini azaltır.
  • Kan bağışı sayesinde kolesterol ve şeker düzeyleri dengelenir.
  • Kan vermenin en önemli faydası ise birinin sağlığını kurtaracağınız için size vereceği psikolojik mutluluktur.

Sitemizde yer alan diğer sağlık konularına da göz atıp bilgi sahibi olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ