Karbonatın Saça Faydaları Nelerdir?

Karbonatın Saça Faydaları Nelerdir?

Genellikle hamur işlerinde kullanılan karbonat aslında pek çok alanda kullanılır. Temizlikte de faydalanılan karbonat saç bakımı için de tercih edilen, ancak çok bilinmeyen yöntemlerden biridir. Çoğu kişi tarafından karbonatın saça faydaları bilinmez. Ayrıca faydaları öğrenilse de karbonat saçta nasıl kullanılır sorusuna çoğu zaman cevap bulunamaz. Bu yazımızda karbonatın yararları ile ilgili bilgiler yer almakla birlikte karbonat saç bakımı için nasıl kullanılır sorusunun cevabı da yer alır. Karbonatla Saç Boyasını Akıtmak Nasıl Olur? Konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Karbonatın Saça Faydaları

Karbonatın saça faydaları bilinirse ve nasıl, ne şekilde öğrenileceği konusunda bilgi edinilirse daha sağlıklı ve bakımlı saçlara kavuşulabilir. İşte karbonat saç bakımı için neye yarar sorusunun cevabı…

  • Saç dersinin temizlenmesini sağlar.
  • Saçtaki pH düzeyinin dengede olmasını sağlar.
  • Saçların yağlanmasını önler.
  • Kepekli saçlarda kepeklerin ortadan kalkmasına yarar.
  • Saçların kepeklenmemesine yarar.
  • Karbonatın saça faydaları arasında saçların daha parlak görünmesi de yer alır.
  • Doğal bir renk açıcı olan karbonat saçlarda renk açmada da kullanılır.

Karbonat Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Karbonatın saça faydaları sıraladıktan sonra şimdi kullanımına geçelim. Karbonat saç bakımı 2 şekilde yapılır. Bunlar şampuana eklemek ve suyla karıştırarak uygulamaktır. Saçların rengini karbonatla açmak için ne şekilde uygulanacağı da aşağıdadır.

  • Günlük kullandığımız şampuanımıza karbonat ekleyebiliriz. Orta büyüklükte bir şampuan kutusuna 1 yemek kaşığı karbonat eklemek uygun olacaktır. Şampuanın ve karbonatın iyice karışması doğru etki için gereklidir. Bu yöntem saç derisini temizler ve saçları güçlendirir.
  • Karbonatın saça faydaları için bir diğer yöntem de 3 tatlı kaşığı ve 1 tatlı kaşığı karbonatı karıştırarak hamur kıvamına getirmektir. Bu karışımı nemli saçlarımızın diplerine iyice yedirerek uygulayabiliriz. Bu işlem aylık olarak 2 – 3 kez yapılabilir. Saçların çabuk yağlanmasını engeller.
  • Karbonatla saç rengi açmak için ise 1 yemek kaşığı karbonat, 3 yemek kaşığı limon suyu, 1 su bardağı su ve 1 yemek kaşığı deniz tuzunu karıştırıyoruz. Bu malzemeleri bir sprey şişesine koyarak saçımıza sıkıyoruz ve güneşe çıkıyoruz. 1 saat kadar saçımızı güneşte bırakıyoruz. Daha sonra ılık su ile duruluyoruz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ