Kavram Geliştirici Oyunlar

Kavram Geliştirici Oyunlar

Kavram Geliştirici Oyunlar

Çocukların hayatında gerek fiziksel aktivitelerin, gerekse beyin hücrelerinin gelişiminde istisnasız oyunların çok büyük bir etkisi vardır. Bu yüzden çocukların oyun oynamaları ve oyuna teşvik edilmeleri çok önemlidir.  Özellikle kavram geliştirici oyunların oynatılması ile çocuklarımızın akli ve fikri gelişimleri tamamlanacaktır.

kavram-gelistirici-oyun

Kavram geliştirici oyunların başında sessiz film gelmektedir. Ama bunu oldukça basite indirgemek gerekmektedir. Mesela günün bir bölümünde yapılan bir etkinlik ya da bir eşya veya nesne olabilir. Çocuklar bilindiği üzere konuşmadan hareketleriyle söylenen şeyi anlatmaya çalışırlar. İlk bilen kazanır.

cocuk

Gece-gündüz ya da deve –cüce oyunu da çok etkili oyunlardan biridir. Gece gündüz oyununda gece yüzlerini kapatıp, gündüz yüzlerini açarlar. Deve cüce oyununda deve de ayağa kalkıp, cüce de çömelerek oyuna katılırlar. Kavramları anlamaları ve anında uygulamaları açısından güzel, zevkli ve başarılı bir oyundur.  Yanılan çocuklar elenerek oyun sonlandırılır.

Diğer bir oyun irili ufaklı hazırlanmış yağmur damlalarıdır. Bunlar yere karışık olarak serilir. İki çocuk seçilir ve örneğin; büyük yağmur damlaları toplamaları istenir. En çok iri yağmur damlası toplayan öğrenci oyunu kazanır.

Sayı, nesne eşleme puzzle da oldukça etkili oyunlardan bir tanesidir.

puzzle

İki tane meyve seçilir ve masanın üzerine konur. Çocuklardan bir tanesi seçilerek hangi meyvenin daha ağır olduğu sorulur ve çocuk tahminini yapar. Daha sonra terazi de tartılarak hangisinin ağır olduğuna bakılır. Doğru tahmin eden çocuk ödüllendirilir.

puzzle1

Ağır ve hafif toplardan oluşan bir oyundur. Önce çocuklar topu tutarlar ve ağır mı hafif mi olduğunu anlamaya çalışırlar. Daha sonra karışık olarak yere dökülen topları iki çocuk seçilerek ağır olanları toplaması istenir. En çok ağır topu doğru olarak toplayan çocuk kazanır.

Görüldüğü üzere kavram geliştirici oyunlar daha çok karşılaştırmalı oyunlara dayanmaktadır. Sizde bu şekilde değişik materyallerden oyunları oluşturarak çocuklarınıza oynatabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ