Yaratıcılığı Sınırlanmayan Çocuklar

Yaratıcılığı Sınırlanmayan Çocuklar

YARATICILIĞI SINIRLANMAYAN ÇOCUKLAR

Çocuklarımız çok değerlidir. Geleceğimizin nesilleri olan çocukların psiko-sosyal, fiziksel ve bilişsel gelişimleri her anlamda desteklenmelidir. Çocuğun gelişim aşamaları adım adım takip edilip, yararlı içerikler sunulmalıdır. Bu anlamda ailelerin bilinçlenmesi çok önemlidir. Bilinçli aileler çocuklarının yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini desteklemeli onları sınırlandırmamalıdır. Yapılan araştırmalara göre yaratıcılığı sınırlanmayan çocuklar, daha başarılı olmaktadır. Özgüveni yüksek bireyler olarak yetiştikleri için girdikleri her işte başarı kaydederler. Sizlerde çocuklarınızın yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini örselemeyin. Aksine onları teşvik edin ve heveslendirin.

yaraticiligi-sinirlanmayan-cocuklar

ozguveni-yuksek-cocuk1

Çocukların hayal dünyaları yetişkinlerden çok farklıdır. Geniş ve zengin hayal gücüne sahip çocuklar, fikirlerini ve düşüncelerini özgürce açıklayabilmeli. Aileler ve yakın çevresi kesinlikle çocukların heveslerini kırıcı şeyler yapmamalıdır. Küçük yaşlarda yaratıcılıklarına ket vurulan çocuklar ileride başarısız olacaktır. Kendine güvenmeyen bireyler olacaktır. Bunu engellemek ailelerin elindedir. Çocuklarımız yani geleceğimizin mimarlarının gelişim süreçlerini kaliteli bir şekilde yaşamalarını sağlamalıyız. Yaratıcılığı sınırlanmayan çocuklar demek mutlu çocuklar demektir. Onların hayattan keyif almalarını sağlamalıyız. Çocukların düşüncelerine ve yaratıcı fikirlerine küçük gözle bakmamalıyız. Aksine ne kadar büyük ne kadar önemli şeyler sunduklarını hissettirmeliyiz.

hayalgucu-genis-cocuk

yaraticilik-ve-cocuk

yaraticiligi-sinirlanmayan-cocuklar

Her gelişim basamağında çocuğunuzun yaratıcılığı ve hayal dünyası farklılaşacaktır. Bu adımları takip edip onları heveslendirmek siz bilinçli ebeveynlerin elinde olacaktır. Her zaman çocuğunuzun yanında olduğunuzu hissettirin. Güven duygusu içinde yetişecek olan çocuklarınız sizlerin bu verdiği his sayesinde, yaratıcı bireyler olacaktır. Yaratıcılığı sınırlanmayan çocuklar ise, kendinden emin ve başarılı olacaktır. Kesinlikle çocuklarınızın fikirlerini ve düşüncelerini küçümseyip, toplum içerisinde konuşmalarını kesmeyin. Onlara değer verin ve bu değeri hissettirin. Fikirlerine ve yaratıcı düşüncelerine verdiğiniz değeri toplum içerisinde de çocuğunuzu dinleyerek gösterin. Siz çocuğunuzun düşüncelerine önem verirseniz çevrenizdekiler de verecektir. Tüm bunlar si ailelerin elindedir.

genis-ve-zengin-hayalgucu

yaratici-cocuk3

yaratici-cocuk2

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ