Kedilerin Tuvalet Eğitimi Nasıl Olur?

Kedilerin Tuvalet Eğitimi Nasıl Olur?

Kedi ve köpek besleyenlerin ya da yeni sahiplenecek olanların aklına takılan en önemli sorunlarından biri tuvalet eğitiminin nasıl verileceğidir. Uzmanlar ve yapılan araştırmalardan elde edilen bilgilere göre kediler özgürlüğüne en çok düşkün hayvanlar olarak niteleniyor. Kedilerin tuvalet eğitimi konusu tam da bu noktada devreye girerek merak konusu oluyor. Sitemizde yer alan Kedilerde Tüy Dökme Nedenleri Nelerdir? Nasıl Engellenir? Konulu yazımızı da bir süre önce yayınlamıştık. Evcil havan sahipleri bu yazımızla da oldukça ilgilendiler. İşte kedilerin tuvalet eğitimi ile ilgili her şey…

Kediler Özgürlüklerine Düşkündür!

Evlerimizde beslediğimiz kedilerimiz ev halkı tarafından ailenin bir ferdi olarak görülür. Ancak bir kedi ile aynı evi paylaşmak için bazı durumlara katlanmak da gerekir. Kedilerin tüyleri dökülür, istedikleri yere yatarlar, her yeri tırmalayabilirler, çiçeklerinizi devirebilir, sofrada size rahat vermezler. Buradaki püf noktası bu gibi halleri bir sorun olarak mı yoksa ailenin küçük üyesinin yaramazlıkları olarak mı algılandığıdır. İlk kez kedi sahiplenecek olanlar bunları göz önünde bulundurarak karar vermelidirler. Kedilerin kum eğitimi konusuna gelecek olursak; kedi eğer sizin evinize gelene kadar tuvalet eğitimi görmemişse ya da çok küçükse bu ihtiyaçlarını hijyenik bir şekilde karşılamalıdırlar. Kediler aslında içgüdüsel olarak ve özellikle de yanlarında anneler veya bir başka kedi varsa tuvaletlerini nereye yapacaklarını kendileri öğrenirler. Ancak yine de bazı durumlarda kedilerin tuvalet eğitimi için özel çaba harcamanız gerekebilir.

Kedilere Nasıl Tuvalet Eğitimi Verilir?

Kedilere tuvalet eğitimi nasıl verilir? Sorusuna cevabı aşağıda sıralananlarla bulabilirsiniz.

  • Öncelikle sabırlı olmanız  gerektiğini bilmelisiniz. Her eğitimde olduğu gibi kedilerin tuvalet eğitimi için de sabır gerekir.
  • Özellikle su içtikten sonra kedinizi izleyin. Su içtikten en geç yarım saat sonra tuvalete gitmesi gerekecek.
  • Tuvaletini yapmak istediğinde yerleri patileriyle eşelemeye başlar. Bu hareketi gördüğünüzde kedinizi kucağınıza alın, sevin ve tuvaletine götürüp severek bırakın. Bunu her seferinde takip etmeye ve aynısını yapmaya dikkat edin.
  • Kedilerinizin kumunu kesinlikle pis bırakmayın. Her tuvaletten sonra temizleyin.
  • Kedinizin tuvaletine yeni kum koyarken bunu onun da görmesini sağlayın. Merak edecek ve kuma gelerek koklamaya ve eşelemeye başlayacaktır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ