Kedilerde Tüy Dökme Nedenleri Nelerdir? Nasıl Engellenir?

Kedilerde Tüy Dökme Nedenleri Nelerdir? Nasıl Engellenir?

Kedi besleyenlerin sıkça karşılaştığı sorunlardan biri de tüylerinin bazı dönemlerde daha çok dökülüyor olmasıdır. Kediler neden tüy döker? Kedilerin tüy dökmesi engellenir mi? Kedilerde tüy dökme nedenleri nelerdir? Aklında bunlar gibi pek çok soru olanlar yazının devamını okuyarak bilgilenebilirler. Ayrıca Evcil Hayvan Besleyenler için Temizlik Önerileri başlıklı yazımız da faydalı olacaktır.

Kedilerin tüy dökmesi konusu kedi besleyenler tarafından merak edildiği kadar henüz bir kedi sahibi olmayan ancak karar aşamasında olan kişiler tarafından da merak ediliyor. Eğer siz de kararınızı henüz vermediyseniz kedilerin tüy dökme nedenleri öğrenebilir, bu nedenleri ortadan kaldırmak için gerekenleri yapabilirsiniz.

kedilerde-tuy-dokme
Kedilerde Tüy Dökme

Kedilerde Tüy Dökmenin Nedenleri Nelerdir?

Kedilerin tüy dökmesi çeşitli sebeplere dayanır. Bu sebeplerden aşağıda bahsedilmiştir.

  • Kedilerin de bir beslenme düzeni olmalıdır. Doğru şekilde ve doğru gıdalarla beslenmeyen, kalitesiz mama ve yemekler yiyen kedilerin tüyleri dökülür.
  • İç parazitler kediler için önemli hastalıklardan biridir. kedilerde iç parazit tedavisi vaktinde yaptırılmalıdır.
  • Strese maruz kalan kedilerin tüyleri daha çok dökülür. Kendilerini güvende hissedecekleri kişilerin yanında ve ortamlarda bulunmaları gerekir.
  • Düzenli olarak taranmayan kedilerin tüy dökmesi görülür.
  • Kediler hamile kaldıklarında ve çiftleşme dönemlerinde tüyleri daha çok dökülür.
  • B Vitamini eksikliği olan kedide tüy dökülmesi olur.
kedilerde-tuy-dokme
Kediler Neden Tüy Döker?

Kedilerin Tüy Dökmemesini Engelleme Yöntemleri!

Tüyleri çok dökülen kedilere öncelikle B Vitamini takviyesi uygulanmalıdır. B Vitamini açısından zengin olan yumurta kedilerin tüy dökmesini engeller. Kedinize 10 günde bir 1 adet haşlanmış yumurta yedirebilirsiniz. Bu yöntem veterinerlerde tarafından da önerilenler arasındadır. Ayrıca yukarıdaki nedenlerden dolayı tüylerinin dökülüyor olabileceğini düşünerek gerekli önlemler alınmalıdır.

kedilerde-tuy-dokme
Kedilerde Tüy Dökme Nedenleri
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ