Canım Anne

Kekik Yağı Neye Yarar? Kekik Otunun Faydaları

Kekik Yağı Neye Yarar? Kekik Otunun Faydaları

Kekik yağı neye yarar? Diye merak ediyorsanız bunu yazının devamından öğrenebilirsiniz. Ayrıca kekik otunun faydaları da detaylı olarak aşağıdadır. Kekik özellikle kırmızı etten yapılan yemek çeşitlerinde kullandığımız faydalı baharatlar arasındadır. Aromasıyla et yemeklerine lezzet verir. Kekik genellikle taze olarak toplanır ve kurutulmuş haliyle kullanılır. Ancak kekiğin taze olarak tüketildiği de olur. Mucize ot olarak bilinen kekik otu pek çok sağlık sorununun tedavisine destek sağlar. Doğanın sunduğu şifalı bitkiler arasında adı ilk sıralarda gelen kekik faydaları ile dikkat çeker.

Kekik Yağı Neye Yarar

Kekik Yağı Neye Yarar?

Kekik yağı neye yarar? Kekik otunun tohumlarının çeşitli yöntemlerle sıkılmasıyla elde edilen kekik yağı genellikle ağız içinde çıkan yaralarda kullanılır. Ayrıca saçlarda ve ciltte de olumlu etkileri vardır. Masaj yapı olarak tercih edildiğinde kaslarda ve kemiklerdeki ağrılara iyi gelir. Astım, bronşit gibi nefes darlığının olduğu hastalıklarda ferahlatıcı etkisi vardır. Kekik yağı gargara olarak kullanılırsa diş ve diş etlerindeki iltihaplara da iyi gelir. Yağ yakıcı etkisinden dolayı bölgesel yağlanmalarda masaj kremi olarak kullanılabilir. Peki, kekik otunun faydaları nelerdir?

Kekik Otunun Faydaları

Kekik Otunun Faydaları Nelerdir?

Kekik yağı neye yarar sorusunu cevapladıktan sonra şimdi de kekik otunun faydaları detaylıca değinelim. Kekik otu suyla kaynatılarak içilebilir. Ayrıca Sumak Suyu Neye Yarar? Sumak Suyu Faydaları başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

  • Ağır yemeklerden sonra midede oluşan gaz, hazımsızlık ve şişkinliği giderir.
  • Antibakteriyel özelliği vardır. Vücuttaki bakteri, mikrop gibi zararlıların atılmasını sağlar.
  • Yemek borusunda, midede ve bağırsaklarda zararlı maddelerin birikmesini engeller.
  • Ağız kokusunu giderdiği de bilinir.
  • İdrar söktürür, böbreklerdeki zararlı bakterilerin atılmasına yardım eder. Böylece taş ve kum oluşmamasına katkı sağlar.
  • Cildi derinlemesine temizler. Sıkılaştırır ve cilt lekelerini giderir.
  • Kas ve kemiklerdeki ağrıların azalmasına yardımcı olur.
  • Hücreleri yeniler, ödem oluşmasını engeller.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ