Kesik Limon Nasıl Saklanır?

Her mevsim tükettiğimiz meyvelerin başında limon geliyor. C vitamini deposu olan limonu yaz kış mutfaklarımızdan eksik etmiyoruz. Çaya, çorbaya, hamur işlerine, salataya, zeytinyağlı yemeklere ve daha sayamayacağımız bir sürü yere limon kullanıyoruz. Sadece gıda maddesi olarak değil, evdeki bazı işlerde de limon kullanılıyor. Özellikle doğal ürünlerle hazırlanan oda kokusu, saç bakım kürleri, temizlik ürünleri ve daha nicesinde limon olmazsa olmazımız. Gıda maddesi olarak tükettiğimizde mümkün olduğunca taze olarak kullanmaya dikkat ediyoruz, ancak bazen hepsini kullanamayabiliyoruz. Kestikten sonra artan kısmını da atmaya kıyamadığımızdan buzdolabında saklıyoruz. Bu noktada limonun kalanını doğru şekilde, vitaminini kaybetmeden nasıl sakladığımız önem kazanıyor.

yarim-limon-nasil-saklanir-5

Limonu saklamak gerekiyorsa dikkat etmemiz gereken en önemli püf noktası kestiğimiz andaki tazeliğini koruyabilmesi. Bunun için yapılması gereken kalan kısmın havayla temasını önlemek olmalı elbette. Kesilmiş limonun havayla temasını önlemek için yapabileceklerimiz arasında akla ilk gelen strech filmle sarıp o şekilde dolapta muhafaza etmek.

yarim-limon-nasil-saklanir-4

Kapaklı cam bir kase de aynı işi görecektir hatırlatalım. Limonu saklamanın başka bir yolu da kesik yüzeyin kurumasını önlemek için üzerine tuz veya şeker ekmek hanımlar, aklınızda bulunsun. Başka bir yöntem de limonun kesik yüzeyi tabağa gelecek şekilde bir çay tabağından yardım almak olabilir.

yarim-limon-nasil-saklanir-3

Hatta ilk anki vitaminini korumak için tabağa biraz sirke koyup, limonun ondan sonra üzerine kapatabilirsiniz. Tüm bunların yanında son zamanlarda trend olan şekilli saklama kaplarını da limonlarınızı saklamak için kullanabilirsiniz. Mesela limon şeklinde olanlar, buzdolabınıza da renk katacaktır hanımlar. size saydığımız pratik bilgiler aklınızın bir köşesinde yer etsin mutlaka ama her şeye rağmen limon gibi asitli meyveleri mümkün olduğunca taze kullanmaya dikkat edin.

yarim-limon-nasil-saklanir-2

Kendin yap projeleri kategorimizde inanılmaz fikirlerle karşınızdayız, sitemize aşağıdaki linkten kolayca ulaşabilirsiniz.

yarim-limon-nasil-saklanir-1

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ